Bezrobocie w Polsce najniższe w całej UE. O przyczynach mówią eksperci Pracuj.pl oraz wynagrodzenia.pl

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Bezrobocie w Polsce najniższe w całej UE. O przyczynach mówią eksperci Pracuj.pl oraz wynagrodzenia.pl

Udostępnij:

W marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosło 3,1% i był to najniższy wynik w całej Unii. Również dane za cały poprzedni rok plasują nasz kraj na pierwszym miejscu pod względem najniższego tempa wzrostu poziomu bezrobocia we Wspólnocie.

Gdzie możemy dopatrywać się źródeł tak dobrego wyniku i jakie wnioski co do tegorocznego rozwoju wskaźnika możemy wysnuć na podstawie marcowego wyniku? O komentarz do tych danych poprosiliśmy ekspertów rynku pracy, specjalistów portali Pracuj.pl oraz wynagrodzenia.pl:

Jak podał Eurostat stopa bezrobocia w marcu 2021 roku, czyli po roku od pojawienia się pandemii, wyniosła w Polsce 3,1%. Jest to najmniejszym odsetek osób pozostających bez pracy w całej Unii Europejskiej. Należy jednak zwrócić uwagę na dane o osobach młodych – do 25 roku życia – mówi specjalista ds. wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl, Karolina Jurczak. I dodaje: – W tym przypadku bezrobocie w Polsce wyniosło 13,9% i jest to dopiero 8. wynik w europejskim rankingu. Należy również pamiętać o metodologii Eurostatu, który uwzględnia osoby aktywne zawodowo czyli takie, które nie pracują i chcą znaleźć pracę. Stopa bezrobocia wg GUS jest znacznie wyższa i w marcu wyniosła 6,4%. Instytucja ta bierze pod uwagę wszystkie osoby zarejestrowane w urzędach pracy, czyli również takie, które nie szukają aktywnie zatrudnienia. Warto wspomnieć również o tzw. „nieoficjalnym bezrobociu” związanym z pandemią i „tarczami antykryzysowymi”– firmy dostały wsparcie rządowe i na razie nie zwalniają pracowników, aby go nie stracić. Jak rozliczą wsparcie, to niestety możemy się spodziewać zwolnień.

Dane zewnętrznych instytucji mogą dawać powody do ostrożnego optymizmu. Oprócz niskiego bezrobocia – szacowanego zarówno przez GUS, jak i Eurostat – obserwujemy też na Pracuj.pl ożywioną aktywność rekrutacyjną pracodawców i kandydatów – mówi Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj. – Po szoku wywołanym pandemią odnotowanym w I i II kwartale ubiegłego roku, drugie półrocze przyniosło znaczną poprawę. Pierwsze trzy miesiące 2021 roku były jeszcze lepsze – liczba ogłoszeń na portalu urosła w tym okresie rok do roku o blisko połowę, a z portalu i aplikacji mobilnej miesięcznie korzystało nawet ponad 4 mln realnych użytkowników. Dane dotyczące bezrobocia dowodzą, że w skali makro polski rynek pracy dotychczas radzi sobie dobrze z konsekwencjami pandemii, o wiele lepiej od wstępnych negatywnych prognoz. Nie należy jednak zapominać o sytuacji pracowników z branż szczególnie dotkniętych pandemią – choćby gastronomii czy turystyki, a także sektora kultury. Wiele z osób zatrudnionych w tych obszarach musiało pogodzić się z konsekwencjami zamrożenia ich branż, przebranżawiając się, zgadzając na obniżki płac czy nowe warunki zatrudnienia.