Polski Ład. Jakie zmiany dla startupów?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Polski Ład. Jakie zmiany dla startupów?

Udostępnij:

Czy Polski Ład to dobra czy zła wiadomość dla startupowców? Dla początkujących rachunek korzyści i strat może wyjść neutralnie, a dla niektórych nawet korzystnie. Jednak dla tych, którzy zatrudniają większy zespół i osiągają wymierne zyski ze swojej pracy to już gorsza wiadomość.

Kwota wolna od podatku i progi w górę

Na początek dobre informacje dla początkujących przedsiębiorców: kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 00 złotych, tak samo jak progi podatkowe: 32% podatku nie będą musieli już płacić przedsiębiorcy o dochodzie powyżej 85 tysięcy, ale dopiero Ci z roczną sumą dochodów przekraczającą 120 tysięcy złotych.

Jak przeczytamy na stronie programu: „Dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną także obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. PLN miesięcznie. Najmniejszym firmom zostanie dzięki temu 2 tys. PLN rocznie”.

Składka zdrowotna – wyraźny skok w górę

Jednocześnie jednak dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych najbogatszych, wzrośnie składka zdrowotna. Będzie to teraz płatność liniowa, zależna od dochodu.

– Składka ta staje się zwykłym podatkiem, płaconym od wysokości dochodu. Oznacza to wzrost obciążeń dla przedsiębiorców z 19 proc. na 28 proc., a dla osób uzyskujących dochody z działalności osobistej z 32 proc. na 41 proc. – tak o nowym systemie wyznaczania składki zdrowotnej powiedział dla Rzeczpospolitej prof. Adam Mariański, ekspert BCC ds. podatków, prezes Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

To obciążenie, które szczególnie mocno uderzy najbogatszych – ich składki zdrowotne wzrosną najbardziej.

Pożegnanie śmieciówek?

Nowy Ład wprowadzi również rewolucję w systemie zatrudniania: przedsiębiorcom przestanie opłacać się zatrudnianie na umowie zlecenie, bo w tym trybie i tak będzie obowiązywać pełne oskładkowanie. Dodatkowo z tekstu Strategii wynika, że docelowo umowy zlecenie przestaną obowiązywać – zastąpić je ma „wprowadzenia jednego kontraktu na pracę”. Nie wiadomo jeszcze co umowami o dzieło, brak w dokumencie informacji na temat tego rodzaju umowy. Wygląda jednak na to, że przedsiębiorcy będą musieli zacząć zatrudniać w sposób bardziej stały, podobny do tego, z jakim mamy do czynienia w ramach umowy o pracę. Wydaje się, że pewną furtkę zostawia jednak zapis Nowego Ładu „ułatwień dla łączenia pracy z życiem rodzinnym” – jak przeczytamy w dokumencie Strategii: „Wprowadzimy ułatwienia dla pracy w niepełnym wymiarze godzinowym”.

Ulga na konstrukcje prototypów

Jednym z dobrze widocznych punktów Polskiego Ładu skupionych na innowacyjności są ulgi na prototypy. Będą one dostępne dla małych przedsiębiorców. Rozwiązanie ma bazować na tym stosowanym we Francji. Nie wchodząc w jego szczegóły, można jednak powiedzieć, że branie za przykład rozwiązań wspierających innowacyjność właśnie z tego kraju, wydaje się być nie najgorszym pomysłem.

Według europejskiego “European Innovation Scoreboard 2020” Francja należy do grupy państw „mocnych innowatorów”, podczas gdy Polska do grupy „przeciętnych innowatorów”. Prototypem według dokumentu nie musi być przełomowa technologia, za prototyp będzie uznany również „produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał jej ofertę i pozwoli jej w przyszłości zdobywać nowe rynki zbytu”. Więcej informacji o tym, jakie prototypy otrzymają dodatkowe wsparcie/ulgi na rządowych stronach tutaj.

Ulgi na robotyzację dla średniaków

Nowy Ład chce napędzić Przemysł 4.0. Narzędziem, które ma temu pomóc, będą ulgi na automatyzację i robotyzację produkcji dla średnich firm – tych, które mają potencjał do wprowadzenia transformacji produkcji w swojej firmie, ale nie mają wystarczających zasobów.

Brak ułatwień dla dużych przedsiębiorstw

Większość startupów nie podchodzi pod kategorię dużych przedsiębiorstw, więc i związane z nią zmiany nie będą dla Was istotne z punktu widzenia zatrudniającego. Jednak z pewnością warto odnotować, że w dokumencie Nowego Ładu wyraźnie widać brak narzędzi stymulujących rozwój dużych graczy.