Ceny żywności (oils&meals) rosną nieprzerwanie od pierwszych miesięcy pandemii (50% wzrost od zeszłego roku), jednak do października zeszłego roku te wzrosty nie dotyczyły zbóż. Sytuacja zmieniła się w październiku ubiegłego roku, a ceny zbóż poszybowały już mocno w górę z początkiem tego roku – indeks World Bank Grain Price Index wzrósł o 18% w przeciągu ostatnich czterech miesięcy i jest wyższy o 25% niż rok temu.
Skąd te wzrosty?
Według ekspertów Banku Światowego ceny kukurydzy i soi napędza głównie zwiększony popyt na te zboża z chińskich chlewni, które odbudowują populację trzody po afrykańskim pomorze świń. Drugą częścią odpowiedzi jest spadek wartości dolara (9% od kwietnia 2020 do kwietnia 2021), który przełożył się początkowo na globalne obniżenie cen wielu produktów żywności w walutach krajowych, co w dłuższym okresie spowodowało zmniejszenie produkcji, braki na rynku, a w konsekwencji przewagę popytu nad podażą i ponowny wzrost cen.
Wzrosty również w Polsce
Globalne trendy na rynku żywności wpływają na ceny w Unii Europejskiej, jak i na naszym rodzimym rynku. Obecnie za tonę pszenicy trzeba zapłacić 973 złote za tonę.