Pozyskany kapitał Wellbee przeznaczy m.in. na poszerzanie grona specjalistów współpracujących z platformą o ekspertów świadczących usługi wspierające lub uzupełniające terapię.
– Oprócz psychoterapeutów mamy już na pokładzie także psychodietetyków. Wkrótce dołączą do nich również seksuolodzy oraz psychiatrzy. Naszym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi pomocy obejmującej kompleksowo całą sferę zdrowia psychicznego – mówi Paweł Chrzan, CEO Wellbee.
Wellbee uruchomiło również właśnie projekt badawczy, który zmierza do opracowania technologii algorytmicznej diagnostyki problemów ze zdrowiem psychicznym, doboru najodpowiedniejszego specjalisty oraz wsparcia terapii.
– Udało nam się zbudować interdyscyplinarny zespół badawczy złożony z najwyższej jakości specjalistów, których połączyła wizja stworzenia technologii „demokratyzującej” psychoterapię. Wspólnymi siłami zidentyfikowaliśmy obszary, w których jej zastosowanie przyniesie najlepsze rezultaty dla jak największej liczby pacjentów. Mamy przekonanie o dużym społecznym znaczeniu tego projektu – opowiada Paweł Chrzan.
Badania prowadzone przez Wellbee mają przełożyć się na konkretne rezultaty: jakościową, bezkosztową diagnozę problemów psychicznych, monitorowanie zdrowia psychicznego oraz dobór najodpowiedniejszego specjalisty do każdego przypadku.
– Trudno uwierzyć, ale dziś nawet w najcięższych postaciach depresji ponad połowa pacjentów nie otrzymuje żadnej pomocy. Większość ludzi z problemami poznawczymi i emocjonalnymi pozostawiona jest praktycznie sama sobie. Chcielibyśmy zaoferować algorytm, który będzie wspierał osoby usiłujące dokonać samooceny w tych obszarach. Nie chcemy przy tym nikogo i niczego zastępować. Widzimy tę aplikację raczej jako cierpliwego partnera towarzyszącego w wewnętrznych dylematach i poszukiwaniach i oferującego wiele dodatkowych funkcjonalności dla klientów i terapeutów, czyniących ją przydatną na każdym etapie procesu – tłumaczy prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik zespołu badawczego w Wellbee.
Inwestycje w narzędzia i funkcjonalności platformy to nie wszystko: spółka intensywnie pracuje również nad rozwojem oferty skierowanej do pracodawców. Pierwszy produkt dla firm uruchomiła na początku roku.
– Zmiana podejścia do dobrostanu psychicznego pracowników to jeden z nielicznych pozytywnych skutków pandemii. Wcześniej niewielu pracodawców w Polsce oferowało wsparcie w tym zakresie. Pomoc psychologiczna najczęściej świadczona była doraźnie, na zasadzie interwencji kryzysowej, lub ograniczona do konsultacji dla osób kluczowych z punktu widzenia struktury organizacji. Pandemia i związana z nią izolacja sprawiły, że firmy zaczęły interesować się zdrowiem psychicznym wszystkich swoich pracowników – tłumaczy Dariusz Milewski, COO w Wellbee.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Oracle i WorkplaceIntelligence na grupie 12 tys. pracowników z 11 krajów na świecie wskazują, że dla 78% z nich rok 2020 – ze względu na pandemię – był najbardziej stresującym rokiem w życiu. 76% badanych stwierdziło również, że ich pracodawca powinien robić więcej w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w organizacji.
– Wiele firm zrozumiało, że muszą dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również o zdrowie psychiczne swoich pracowników i przestały to traktować jako koszt, a zaczęły traktować jako inwestycję – dodaje Dariusz Milewski.
Aktualnie pod opieką specjalistów współpracujących z Wellbee znajduje się kilka tysięcy pracowników firm, które zdecydowały się zapewnić taką formę wsparcia w ramach swoich organizacji.