1. Spersonalizowana koszulka, dzięki aplikcji mobilnej
Właściciel Snaptee, Wai-Lun Hong wraz ze swoim zespołem stworzyli aplikację mobilną, dzięki której użytkownicy smartfonów mogą zaprojektować własne i unikalne wzory na T-shirty. Wystarczy zrobić selfie, albo zintegrować galerię zdjęć pochodzących z Instagrama ze Snaptee, a następnie za pomocą narzędzi oferowanych przez aplikację, rozpocząć kreowanie spersonalizowanej koszulki. Przygotowany projekt należy zlecić do realizacji zespołowi Snapteem, który wyśle wykonaną z bawełny koszulkę do zamawiającego.
2. Egzotyczne film dostępne dla zachodniej kultury
Bollywood jest największym rynkiem filmowym na świecie, a jego produkcje wciąż są albo nieznane w Europie, albo niedoceniane. Z tym problemem zmierzył się przedsiębiorca Razmig Hovaghimian i stworzył międzynarodową platformę filmową Viki. Serwis gromadzi bazę filmów wyprodukowanych w Korei, Japonii, Turcji i w Bollywoodzie. Tworząca portal Viki społeczność internautów zaopatruje materiały wideo w przetłumaczone nawet na 160 języków napisy, dzięki czemu m.in. Europejczycy mają szansę eksplorować kulturę wschodu.
3. Chiński Uber w branży logistycznej
Wywodzący się z Chin Gogovan, dzięki aplikacji mobilnej łączy ze sobą dostawców przesyłek z nadającymi paczki. Jest to odpowiednik Ubera dla branży logistycznej. Chcąc rozpocząć pracę z Gogovan wystarczy pobrać darmową aplikację i zamówić kierowcę, który będzie skłonny dostarczyć pakunek w wyznaczone miejsce. Jak dotychczas Gogovan działa jedynie na terenie Hong Kongu i posiada osiemnaście tysięcy współpracowników. Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, chcą spopularyzować aplikację najpierw w Azji, a później podbić rynki światowe.
4. Robot, który dba o bezpieczeństwo domu
Pochodzący z Indii, Kallidil Kalidasan zaprojektował aplikację i małego robota Rico, dzięki którym posiadacze już nieużywanych smartfonów mogą nadać im nową funkcjonalność. Po umieszczeniu telefonu w Rico, zestaw tworzy system zabezpieczeń, które przydadzą się właścicielom mieszkań szczególnie podczas ich nieobecności w domu. Wbudowany czujnik wykryje ruch niepowołanych osób przemieszczających się po pomieszczeniu oraz natężenie niebezpiecznych gazów, jak tlenek węgla (czad). Użytkownik korzystający z aplikacji otrzyma informację na swojego smartfona o przykrym zajściu.
5. Cyfrowa bitwa na jedzenie
FoodieQuest jest aplikacją mobilną wywodzącą się z Hong Kongu, dzięki której użytkownicy mogą rzucać kulinarne wyzwania swoim przyjaciołom. Wystarczy zrobić zdjęcie temu, co mamy na talerzu, a następnie za pomocą aplikacji udostępnić fotografię jedzenia swoim znajomym. Zdjęcia z potrawami są oceniane, a ich twórcom przyznaje się punkty, tym samym tworząc ranking zwycięzców. Pomysłodawcy FoodieQuest chcieli stworzyć aplikację, dzięki której użytkownicy będą mogli poznawać nowe smaki i miejsca, gdzie warto udać się na posiłek.
Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia