Jak zyskać na udziale w startupowym wydarzeniu

Dodane:

Jacek Janicki Jacek Janicki

Udostępnij:

Dzięki poniższym siedmiu wskazówkom będziesz zadowolony z udziału w wydarzeniu. Postaraj się wdrożyć je wszystkie i sprawdź, które przyniosą efekty. Jestem pewien, że dzięki ich wykorzystaniu wzrośnie wartość spotkania, w którym chciałbyś wziąć udział.

1. Przygotuj się do spotkania

Jak często zdarzyło Ci się, że nie wiedziałeś kim jest osoba prowadząca prelekcję, czym się zajmuje i jaki jest w ogóle temat prezentacji? Warto przejrzeć dokładnie stronę internetową firmy, wiadomości o prowadzącym i poznać temat, o którym będzie mówił prelegent. Przyjedź też na wydarzenie kilkanaście minut przed rozpoczęciem, aby oswoić się z salą, ludźmi i całą otoczką spotkania. Wybierz miejsce siedzące blisko sceny, co pozwoli bardziej zaangażować się w wydarzenie. Siadając w “bezpiecznych”, dalekich rzędach i chowając się za plecami innych uczestników, prelegent nie zaangażuje nas w spotkanie, bo będzie mu trudno poprosić o wypowiedź osobę z końca sali.

2. Przygotuj pytanie

Kolejną zasadą zyskania na spotkaniu startupowym jest postawienie sobie celu zadania przynajmniej jednego pytania, które będzie odnosić się do kwestii poruszanych przez prelegenta. Zadanie sobie trudu w przygotowaniu go pozwoli Ci skupić się na całym wykładzie. Dodatkowo, dzięki interakcji z prowadzącym otrzymana odpowiedź zostanie Ci na dłużej w głowie, złapiesz z nim kontakt, a uczestnicy wydarzenia uznają cię za osobę, która wie po co tu przyszła przez co twoje ego wzrośnie.

3. Smartfon w gotowości

Na wydarzenie warto zabrać ze sobą urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Korzystaj z niego podczas prelekcji, ale nie do przeglądania Facebooka tylko w temacie powiązanym z prelekcją, w której uczestniczysz. Gdy nie wiesz o czym mówi prowadzący lub co znaczy wypowiedziany przez niego termin, czy też jaki problem rozwiązuje internetowa platforma, o której mówi, szybko sprawdź na smartfonie te wiadomości, aby nie tracić wątku i widzieć o czym mowa. Nie wychodź z założenia, że sprawdzisz je w domu, bo obsługując telefon omija cię spotkanie i zrób to od razu.

4. Rób notatki

Nawet jak wszystko co zostanie powiedziane wydaje się oczywiste, rób notatki by później powtarzać wypowiedziane hasła. Większość sloganów, haseł które usłyszysz podczas wydarzenia jest podobna do siebie, ale to jedynie oznacza, że są naprawdę istotne, mimo że wydają się trywialne. Naucz się ich i mniej je zawsze w głowie. Notowanie najważniejszych punktów spotkania pozwoli Ci też na szybsze przyswojenie właśnie zdobytej wiedzy. Co jakiś czas warto wracać i otwierać spisane punkty i tym samym je utrwalać.

5. Porozmawiaj z prelegentem

Po zakończonym wykładzie podejdź do mówcy i porozmawiaj z nim chwilę. Jeśli wstydziłeś się o coś zapytać podczas prelekcji, masz okazję zrobić to teraz. Po rozmowie, na drugi dzień, napisz do niego i pogratuluj ciekawego wystąpienia. Warto utrzymać kontakt z prelegentem, choćby poprzez taką pochwalną wiadomość, bo może za kilka miesięcy będziesz potrzebował porady kogoś w takiej specjalizacji. Zamiast szukać w sieci osób o podobnych zainteresowaniach, szybko odezwiesz się do prelegenta, powołując się na występ i rozmowę. Jeśli będziesz w takiej sytuacji, wyślij wiadomość jako kontynuację. Prowadzący doceni to, że go pamiętasz i mu zaufałeś, co zwiększy szansę na pomoc z jego strony.

6. Jeden nowy znajomy

Najważniejszy podpunkt ze wszystkich wymienionych w tym artykule. Wdrożenie tej zasady przyniesie Ci najwięcej korzyści. Uwolnij networking, obliguj się do rozmowy chociaż z jedną nowo poznaną osobą. Przedstaw mu swój projekt/pomysł, zapytaj co o nim myśli, ale dowiedz się też, czym ona się zajmuje. Tego typu spotkania są idealnym miejscem do poznania partnerów, wspólników biznesowych i mogą przynieść największą wartość z przyjścia na dane wydarzanie.

7. Wydrukuj wszystkie podpunkty, przed spotkaniem przeczytaj je jeszcze raz i zastosuj 

Jacek Janicki 

Ekonomista i zapalony startupowiec 

Założył pierwszą produkcję produktów ze Swierszczy. Zaangażowany w kilka kolejnych projektów oraz jeden międzynarodowy. Jego myśl przewodnia to “You’ve got to find what you love If you haven’t found it yet Keep looking.” Pasjonuje się poznawaniem kultury innych krajów oraz sportem.


Grafika główna artykuły Life of Pix