Jak uchronić się przed zagrożeniem ze strony oprogramowania ransomware? Oto sprawdzone sposoby

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak uchronić się przed zagrożeniem ze strony oprogramowania ransomware? Oto sprawdzone sposoby

Udostępnij:

Coraz więcej z nas pracuje zdalnie z różnych zakątków świata i coraz więcej danych przechowujemy na naszych komputerach. Co zrobić, aby były one bezpieczne? Mamy dla Was kilka przydatnych wskazówek, w tym jedną szczególnie ważną.

Chyba nikt z nas już nie wyobraża sobie trzymania wszystkich danych „na papierze” (np. dokumenty), czy na takich nośnikach jak płyty czy pendrive’y (np. zdjęcia, filmy). Wydaje się to zupełnie niemożliwe w przypadku firm generujących ogromne ilości danych i materiałów, które powinny być regularnie katalogowane i przechowywane w taki sposób, aby były jak najbardziej bezpieczne. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy ciągle słyszy się groźnych włamaniach do komputerów i kradzieży poufnych danych przez hakerów.

Utrata danych może być efektem infekcji złośliwym oprogramowaniem. Jednym z nich jest oprogramowanie ransomware, które jest oparte o szyfrowanie, np. CryptoWall, CryptoLocker, czy TorrentLocker. Powagę sytuacji potwierdzają zresztą liczby — według izraelskiej branży bezpieczeństwa Check Point, w trzecim kwartale roku 2020 globalne ataki ransomware wzrosły aż o 50%. Średnia dzienna aktywność ataku wzrosła o 50% w porównaniu z pierwszą połową tego roku, a nowa ofiara pojawiała się co 10 sekund. Oczywiście zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji się pogłębia.

Na czym polega inflacja oprogramowaniem ransomware? Złośliwe oprogramowanie szyfruje pliki przechowywane na komputerach, a nawet dyski sieciowe. Kiedy “intruz” pojawia się na urządzeniu, użytkownikowi często pojawia się na ekranie informacja o konieczności zapłacenia okupu, aby odzyskać dostęp do plików, lub zrezygnować ze wszystkich cennych danych wcześniej przechowywanych na komputerze lub urządzeniu pamięci masowej. Brzmi strasznie? Często konsekwencje takiej wirtualnej infekcji mogą być naprawdę poważne, ale na szczęście możemy się uchronić przed takimi sytuacjami. Istnieją pewne praktyki ochrony przed atakami oprogramowania typu ransomware. Przedstawiamy Wam kilka wskazówek i sztuczek, dzięki którym nie zostaniesz ofiarą takiego złośliwego oprogramowania.

#1 Zaktualizuj system operacyjny

Przestarzałe systemy komputerów są relatywnie bardziej podatne na ataki oprogramowania typu ransomware. To dlatego konieczne jest wykonywanie regularnych aktualizacji oprogramowania i systemu operacyjnego — dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo Twojego komputera.

#2 Zainstaluj pakiet zabezpieczeń o dobrej renomie

Zainstaluj dobrego oprogramowanie antywirusowe lub pakiet zabezpieczeń o dobrej renomie. Pomogą one wykryć i zwalczyć złośliwe zagrożenia, oferując dodatkową formę ochrony.

#3 Unikaj podejrzanych plików

Bądź czujny i dobrze zastanów się zanim otworzysz załączniki w wiadomości e-mail lub klikniesz pliki z nieznanych źródeł. Uważaj na podejrzane pliki z ukrytymi rozszerzeniami, np. „.pdf.exe”

#4 Wyłącz dostęp zdalny

Złośliwe oprogramowanie często obiera sobie za cel komputery z protokołem RDP. Nie włączaj protokołu RDP, jeśli nie potrzebujesz dostępu zdalnego

#5 Twórz wiele wersji kopii zapasowych

Ostatnie i najważniejsze — twórz kopie zapasowe, ponieważ jest to najlepsza obrona przed oprogramowaniem typu ransomware.

Dlaczego? Oprogramowanie szyfrujące typu ransomware jest coraz bardziej wyszukane i nie zawsze zostanie na czas wykryte przez oprogramowanie chroniące. Kiedy urządzenie zostanie zainfekowane, nie uzyskamy już dostępu do własnych danych i nie możemy mieć gwarancji, że odzyskać je po zapłaceniu okupu. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapisywanie danych w kilku miejscach.

Tu z pomocą może nam przyjść firma Synology, która rozwiązuje rosnący problem związany ze złośliwym oprogramowaniem. Firma oferuje zaawansowane środki bezpieczeństwa, takie jak Security Advisor, a także oferując regularne aktualizacje zabezpieczeń, aby chronić użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami. Kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych w wielu wersjach firmy Synology może uratować komputer i serwer NAS przed złośliwymi atakami.

Synology Hyper Backup

Jednym z elementów strategii tworzenia kopii zapasowych proponowanych przez firmę Synology, jest Hyper Backup. To rozwiązanie pozwala korzystać z pełnego zakresu miejsc docelowych kopii zapasowych wielu wersji — od lokalnych folderów współdzielonych, jednostek rozszerzających i zewnętrznych dysków twardych, do sieciowych folderów współdzielonych, serwerów rsync, a także publicznych usług chmurowych.

Dodatkowo rozwiązanie oferuje solidną ochronę w przypadku lokalnej kopii zapasowej. Dzięki niemu możemy odizolować dane od zagrożeń internetowych konfigurując przywilej dostępu komputera PC do konkretnych plików współdzielonych znajdujących się na serwerze NAS firmy Synology. Uniemożliwia to w dalszym stopniu siłom zewnętrznym uzyskać dostęp do kopii zapasowych krytycznych danych, przechowywanych w folderze współdzielonym, znajdującym się na serwerze NAS.

Synology Snapshot Replication

Najnowocześniejszy system plików Btrfs obsługuje innowacyjną technologię migawek na wybranych modelach serwerów NAS. Rozwiązanie Snapshot Replication umożliwia replikowanie danych z głównej lokalizacji do lokalizacji zewnętrznej maksymalnie co 5 minut oraz co 15 minut w przypadku jednostek LUN. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystkie krytyczne dane znajdujące się w folderach współdzielonych lub na maszynach wirtualnych w jednostkach iSCSI LUNs mogą zostać szybko przywrócone w przypadku katastrofy.

Synology Drive Client

To idealne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych przechowywanych na komputerze na serwerach Synology NAS. Można przechowywać do 32 historycznych wersji pojedynczego pliku, który jest bezpieczny od szyfrowania folderów. Wystarczy stworzyć harmonogram tworzenia kopii zapasowej lub synchronizacji danych w czasie rzeczywistym na komputerze lub laptopie w celu ochrony danych przed awariami systemu lub atakami typu ransomware.

Jakie kroki należy podjąć w przypadku odkrycia infekcji oprogramowaniem typu ransomware?

Jeśli nieszczęśliwie padłeś ofiarą ataku oprogramowania typu ransomware, nie martw się! Na początku wyłącz Wi-Fi lub odłącz od prądu kabel sieciowy. Upewnij się, żeby natychmiast odłączyć się od Internetu. Kolejny krok polega na kompletnym oczyszczeniu systemu komputera z infekcji. Upewnij się, że komputer jest czysty zanim przywrócisz poprzednie wersje plików, których kopia zapasowa została utworzona za pośrednictwem funkcji tworzenia kopii zapasowej firmy Synology.

Wszystkie firmy powinny regularnie wykonywać kopie zapasowe plików. Jest to pozytywnym działaniem mającym na celu ochronę ważnych danych. Zaleca się, aby firmy najpierw dokonały rozeznania w zakresie inwentaryzacji danych, pamiętały o zasadzie „kopii zapasowej 3-2-1”, co oznacza, że ważne pliki muszą być przechowywane w 3 kopiach, pliki są przechowywane na co najmniej 2 różnych nośnikach, z czego 1 z nich znajduje się poza siedzibą firmy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie konkretnie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej działalności, zapoznaj się z ofertą Synology.

Materiał powstał we współpracy z Synology