Dzisiaj w życie wchodzi Pakiet e-commerce. Jakie najważniejsze zmiany?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Dzisiaj w życie wchodzi Pakiet e-commerce. Jakie najważniejsze zmiany?

Udostępnij:

1 lipca wchodzą w życie liczne zmiany dla przedsiębiorców, w tym zmiana ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. pakiet e-commerce, wprowadzający znaczące modyfikacje w regulacjach dotyczących międzynarodowej sprzedaży elektronicznej.

VAT dla wszystkich paczek i prostsze rozliczanie podatku

Nowości, pod wspólną nazwą pakiet e-commerce, jest dużo. Dotyczą sześciu sfer:

  • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
  • sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI)
  • roli operatorów interfejsów elektronicznych (platform),
  • procedury szczególnej tzw. One Stop Shop – OSS (procedura unijna i nieunijna),
  • procedury szczególnej tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu),
  • uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).

Jedną z kluczowych zmian dla gros przedsiębiorców działających w sektorze e-commerce i sprowadzających towary spoza UE jest zniesienie prawa do zwolnienia z VAT importu niewielkich przesyłek. Do tej pory te o wartości nieprzekraczającej 22 euro nie niosły obowiązku płatności VAT. Wraz z wejściem ustawy 1 lipca podatek zapłacimy od wszystkich paczek.

Z kolei dobrą wiadomością dla przedsiębiorców może być wprowadzenie dodatkowej opcji płatności VAT przy wysyłce towarów z naszego kraju do innych krajów Wspólnoty. Jak tłumaczy dla portalu prawo.pl Malwina Myers, doradca podatkowy, supervisor w Dziale Doradztwa Podatkowego Mazars, nowe prawo wprowadza ujednolicony dla całej Unii próg sprzedaży zwolnionej z VAT, 10 tysięcy euro, powyżej którego należny podatek będzie można zapłacić już nie tylko w kraju do którego wysłano towar, ale również zbiorczo, w ramach jednej deklaracji, za wszystkie przesyłki zrealizowane do różnych krajów UE w ramach tzw. One Stop Shop.

W nieuczciwą konkurencję spoza UE

Tak motywację rządu do wprowadzenia zmian w regulacjach określił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany na stronie Ministerstwa:

– W czasie rosnących obrotów handlu internetowego kluczowe jest dostosowanie prawa do jego specyfiki. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Wdrożenie pakietu e-commerce wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami, a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami. Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy nie będą eliminowani z rynku.

A tak o korzyściach dla polskich firm płynących z wprowadzenia podatku VAT od najmniejszych przesyłek oraz One Stop Shop mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski:

– Nowe unijne przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane z handlem w Internecie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami.

Szkoda jednak, że zmiany w ustawie zostały opublikowane dopiero 28 czerwca, dając przedsiębiorcom jedynie dwa dni na zapoznanie się z nowymi regulacjami. Jak donosi portal prawo.pl, postawienie przedsiębiorców w trudnej sytuacji jest o tyle zaskakujące, że “o konieczności wprowadzenia stosownych regulacji wiadomo było co najmniej od grudnia zeszłego roku”.

Pakiet dostosowuje prawo polskie do unijnych zaleceń w tym zakresie. Tekst zmian ustawy znajdziecie tutaj, a szczegółowe objaśnienia dotyczące nowych regulacji znajdziecie w projekcie objaśnienia podatkowego z 21 czerwca tutaj.