Wyciek danych z Klarny? Urząd Nadzoru Finansowego mówi: sprawdzam

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wyciek danych z Klarny? Urząd Nadzoru Finansowego mówi: sprawdzam

Udostępnij:

27 maja każdy mógł uzyskać dostęp do danych użytkowników Klarny. Przyczyna? Przedstawiciele spółki winą obarczają błąd ludzki. Sprawie przyjrzy się Urząd Nadzoru Finansowego.

Klarna, szwedzki jednorożec fintechowy z polskimi korzeniami, zaliczył poważną wpadkę, która może grozić wysokimi karami ze strony Urzędu Nadzoru Finansowego.

Klarna zachowuje spokój

Szwedzkie FSA – jakie stanowisko. To nie pierwsze obserwacje startupu przez szwedzki urząd – jak donosi Reuters, incydent z maja będzie dołączony do ankiety dotyczącej przestrzegania przez Klarnę zasad cyberbezpieczeństwa.

Przedstawiciele Klarny zachowują spokój. – Kontrola była jak najbardziej oczekiwana, ponieważ stanowi część dialogu, który prowadzimy ze szwedzkim FSA i jak zawsze jesteśmy gotowi na pełną transparentność i współpracę z urzędem – mówi rzecznik prasowy spółki.

Branża z dużym potencjałem wzrostu

Słysząc tę wiadomość, od razu nasuwa się skojarzenie z Colonial Pipeline, gdzie za wdarcie się do systemu hackerów również winę ponosił pracownik firmy – osoba, która otworzyła email od nieznanego nadawcy. Wraz z postępującą digitalizacją wycieki danych powoli stają się naszą codziennością, z którą nie radzą sobie nawet największe firmy: Facebook, Nintendo, Twitter czy EasyJet oraz instytucje publiczne.

Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia w swojej firmie? Na przykład skorzystać z rozwiązań rodzimych startupów CyberHeaven, Cybersecurity studio czy Collectomate, które oferują rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo naszych danych w sieci.

Branża ma duży potencjał, wciąż poszukiwane są rozwiązania, które mogłyby zapobiec takim sytuacjom. Z raportu „Cyberbezpieczeństwo według polskich firm 2020” wynika, że 45% firm w Polsce nie ocenia wysoko poziomu odporności na incydenty naruszeń bezpieczeństwa w sieci (ocena: „średni” według 45% firm). Kolejna ważna dana to ta z raportu „2020 CISCO Benchmark”: aż 77% planuje w tym roku zwiększyć poziom automatyzacji cyberbezpieczeństwa.

Jeden z 5 najwyżej wycenianych fintechów na świecie

Klarna jest najwyżej wycenianą firmą prywatną z branży FinTech w Europie i piątą na świecie. Startup założył Polak urodzony w Szwecji, Sebastian Siemiątkowski, wspólnie z kolegą ze studiów. Z autorskiego systemu płatności online firmy korzysta 90 milionów użytkowników w 17 krajach świata, w tym 11 milionów w Stanach Zjednoczonych.