Najnowsze trendy HR pośród metod wykorzystywanych w rekrutacji wymieniają m.in. analizę grafologiczną. Na całym świecie specjaliści z różnych dziedzin chętnie sięgają po tego typu badania. Stanowią one cenne źródło informacji, a wiedza płynąca z ich użyteczności bywa nieoceniona.
fot. pixabay.com
Wynik analizy grafologicznej rzuca światło na osobowość kandydata. Wskazuje na jego umiejętności i zdolności do rozwoju. Dzięki nim pracodawca zyskuje pewność, że zatrudniana osoba w pełni pasuje do profilu stanowiska i środowiska pracy. Pismo kandydatów zdradza te kompetencje, które mają wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Analiza grafologiczna przybliża także informacje o tym, w jaki sposób dana osoba zachowa się w trudnej sytuacji, lub jak poradzi sobie z głosem krytyki. Jakie jeszcze korzyści płyną z analizy grafologicznej?
1. Pewność, że kandydat pasuje do profilu stanowiska.
Każdy rekruter chciałby się dowiedzieć, czy osobowość i predyspozycje kandydatów odpowiadają stanowisku pracy i czy będą oni potrafili porozumieć się z pozostałymi członkami zespołu. Charakter ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba będzie współpracować z grupą i kontaktować się z osobami z zewnątrz firmy.
2. Poznanie cech osobowości.
Czasami bywa tak, że cechy kandydatów mają kluczowe znaczenie podczas wykonywania obowiązków związanych z pracą. Trudno wyobrazić sobie niedokładną księgową czy niekomunikatywnego sprzedawcę. Warto poznać naturalny styl działania swojego przyszłego pracownika. Podobnie rzecz ma się ze świadomością zalet i słabości kandydatów. Poznanie tych czynników usprawni planowanie ich ścieżki zawodowej i rozwoju.
3. Badanie zawsze odbywa się za zgodą kandydata.
Wykorzystanie analizy grafologicznej zawsze jest poprzedzone akceptacją osoby biorącej udział w badaniu. Kandydat wie, że takie badanie będzie mieć miejsce i wie również, że nie zostanie ono wykorzystane bez jego wiedzy. Świadczy to o szacunku wobec kandydata i jego opinii.
4. Możliwość łączenia z innymi metodami.
Chcąc zwiększyć skuteczność procesu rekrutacyjnego można zastosować połączenie analizy grafologicznej z elementami badań psychometrycznych. Tego typu połączenie wzbogaci informacje na temat profilu osobowościowego kandydata.
5. Brak szans na oszustwo.
Własnego pisma nie można sfałszować i radykalnie zmienić jego charakteru. Pod względem wiarygodności jest ono przeciwieństwem CV czy listów motywacyjnych, w których zdarza się kandydatom umieszczać kłamstwa. W tym przypadku nie ma możliwości zatajenia cech swojego charakteru.
Jeżeli rekruter chce być pewien, że zatrudniany kandydat w pełni wpisuje się w oczekiwania Pracodawcy powinien rozważyć przeprowadzenie analizy grafologicznej. W pracy HRowca każda możliwość, która pozwoli przybliżyć profil aplikanta jest na wagę złota. Stosowanie analizy grafologicznej jest charakterystyczne szczególnie w środowisku międzynarodowych firm, które szukają pracowników wysokiego szczebla. Co ciekawe, we Francji 75% procesów rekrutacyjnych jest wspieranych przez badania grafologiczne, co potwierdza ich skuteczność. Analiza grafologiczna jest nowoczesnym rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się podczas procesów rekrutacyjnych i ułatwiającym pracę rekrutera.
Patryk Mordel
Właściciel i prezes zarządu Smart MBC