Przyczyną tej sytuacji jest niska integralność społeczeństwa z osobami niepełnosprawnymi, ale także bariery techniczne związane z przeprowadzaniem procesów rekrutacyjnych.
Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniósł 28,8%, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrósł on zaledwie o kilka procent. Nadal jednak Polska nie dorównuje w tym zakresie innym krajom na przykład Szwecji, gdzie współczynnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 60%.
Wejście na rynek pracy to bardzo trudny moment dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, obawy pojawiają się zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak i samych pracodawców. Kandydatów najczęściej niepokoi możliwość nierównego traktowania z powodu niepełnosprawności, niska samoocena oraz lęk przed zmianą otoczenia. W walce ze stresem nie pomaga zapewne negatywna postawa rekrutera, a jak wynika z badań przeprowadzonych na cele zapraszamnarozmowe.pl, podczas rozmowy spotkało się z nią aż 48% osób.
Pracodawców zniechęcają natomiast ogólnie przyjęte stereotypy związane z niepełnosprawnością. Panuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są mniej samodzielne i będą wymagały większej pomocy. Dodatkowe obawy rodzą bariery techniczne takie jak fakt konieczności dostosowania miejsca pracy do stanu zdrowia pracownika oraz wiążące się z tym koszty. Tymczasem jak twierdzą eksperci, zwiększenie poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych niesie ze sobą korzyści zarówno dla pracodawców jak i ogółu społeczeństwa.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych, nie tylko stwarza korzyści dla pracodawców, ale kształtuje również opinię społeczeństwa polskiego i zmienia postawy obywateli. To bardzo ważne, by osoby dotknięte kalectwem czuły się akceptowane i użyteczne społecznie. Wiele zależy nie od ich nastawienia, ale tego jak są traktowane przez otaczające je środowisko. Każda pomoc w ułatwieniu takiej współpracy bardzo się liczy. W Polsce powstało już kilka programów wspomagających współpracę między pracodawcami i osobami niepełnosprawnymi, co bardzo ułatwia tym ostatnim wejście w środowisko pracy – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Rekrutacja inna niż wszystkie
Według danych GUS choroba lub niepełnosprawność jest przyczyną niepodejmowania pracy przez co piątą osobę. Współcześnie wprowadza się jednak coraz więcej rozwiązań technologicznych, które ułatwiają dostosowanie stanowiska pracy do wymagań pracowników, ale także przeprowadzenie samego procesu rekrutacyjnego.
Jednym z nich jest zatrudnianie pracowników poprzez wideorozmowę. To sposób na wyeliminowanie wielu stresogennych czynników takich jak pierwszy kontakt z nieznanym środowiskiem, ale przede wszystkim szansa na pokonanie bariery, którą jest konieczność transportu i dostosowania pokoju rekrutacyjnego np. na potrzeby osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Wideorozmowa daje szansę, aby problemy ze zdrowiem nie wpływały na podejmowane przez pracodawcę decyzje w czasie procesu rekrutacji. Dzięki platformie pracodawca może skupić się wyłącznie na kompetencjach oraz doświadczeniu potencjalnego pracownika. Dla rekruterów to szansa zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy nie mieliby możliwości wzięcia udziału w tradycyjnym procesie rekrutacyjnym – tłumaczy Łukasz Sójka, dyrektor zarządzający ATOTA Sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za stworzenie usługi zapraszamnarozmowe.pl.
Zdjęcie główne artykułu kaboompics.com