Pracujesz powyżej 40 godzin tygodniowo? Zrujnujesz swoją firmę

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Naukowcy przekonują, że praca powyżej czterdziestu godzin tygodniowo szkodzi przedsiębiorstwu. Ich zdaniem podwładni zostający po godzinach są nieefektywni i częściej chodzą na zwolnienia lekarskie.

Praca po 80 godzin tygodniowo nie przynosi efektów

Polacy pracują naprawdę dużo. Okazuje się, poświęcamy zawodowym obowiązkom blisko pięćdziesiąt godzin tygodniowo. Ale czy nadgodziny, które spędzamy w miejscu pracy sprzyjają poprawie efektywności? Naukowcy przekonują, że nie, podaje serwis Harvard Business Review. Ponadto praca powyżej czterdziestu godzin tygodniowo wpływa negatywnie na naszą efektywność, zdrowie, a pracownicy, którzy decydują się zostać dłużej, wcale nie przyczyniają się do poprawy wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo.

Erin Reid, profesor z bostońskiego uniwersytetu, zbadał zależność między czasem pracy, a produktywnością osób zatrudnionych w firmach. Menadżerowie, których naukowiec zaprosił do współpracy mieli obserwować rezultaty podwładnych pracujących przez osiemdziesiąt godzin tygodniowo. Okazało się wówczas, że kierownicy nie dostrzegli po pierwsze, nadzwyczaj dobrych efektów pracy, a po drugie, nie byli w stanie określi, którzy z podwładnych sumiennie wykonywali swoje obowiązki, a którzy po prostu leniuchowali.  

136 mld euro strat za zwolnienia lekarskie

Ale to nie wszystko, bo jak wskazują badania przeprowadzone przez Mariannę Virtanen z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy, nadmiar czasu poświęcony zawodowym obowiązkom odbija się negatywnie na zdrowiu zatrudnionych w firmie osób. Pracusie są narażeni na przemęczenie, stres, a także częściej doskwierają im poważne dolegliwości. Virtanen wymienia choroby serca, cukrzycę, zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią, depresję i problemy z nadużywaniem alkoholu.

Zdrowotne kłopoty podwładnych są również uciążliwe dla właścicieli biznesów przede wszystkim z finansowego punktu widzenia. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, większość europejskich pracowników udaje się na zwolnienie lekarskie właśnie z powodu stresu i przemęczenia. Przez co w 2014 spółki z Europy straciły blisko 136 mld euro.

A w przerwie na drzemkę

Zamiast spędzać w biurze powyżej czterdziestu godzin tygodniowo i narażać własne zdrowie na szwank, a firmę na straty finansowe, lepiej zadbać o odpowiednią organizację pracy i przerwy. Okazuj się, że krótka drzemka między zawodowymi obowiązkami świetnie wpływa na naszą psychikę i zwiększa zdolność do pokonywania trudności, które mogą spotkać nas w ciągu dnia pracy.