Wiem, jak skutecznie usunąć mikroplastik z oceanów. Mój wynalazek wsparł finansowo Robert Downey Jr. – Fionn Ferreira

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wiem, jak skutecznie usunąć mikroplastik z oceanów. Mój wynalazek wsparł finansowo Robert Downey Jr. – Fionn Ferreira

Udostępnij:

– Im dłużej będziemy zwlekać z działaniem, tym trudniej będzie usunąć plastik z wody, ale też może wyrządzić on więcej szkód. Każdego tygodnia wypijamy około 5 gramów plastiku i wchłaniamy część z niego do naszego organizmu, a wraz z nim toksyczne chemikalia – mówi Fionn Ferreira, naukowiec, aktywista i wynalazca, który opracował skuteczną metodę usuwania mikroplastiku z mórz i oceanów.

Fionn Ferreira – Jak oczyścić oceany z plastiku i wspierać młodych wynalazców?

20-latek, który chce ratować świat

Fionn Ferreira dorastał w West Cork w Irlandii. Bardzo się złościł, kiedy pływając kajakiem lub żeglując, zamias Downy podziwiać Morze Celtyckie, oglądał morze śmieci. Postanowił zrobić coś, co przyniesie pozytywną zmianę w otaczającym go środowisku.

Zaczął badać mikroplastik – maleńkie cząsteczki plastiku, mniejsze niż czerwona krwinka, które możemy wchłaniać do organizmu. Są efektem rozpadania się dużych części plastiku. Mikroplastik powoduje uszkodzenia ciała, może powodować raka i chorobę Alzheimera.

– Moja nauczycielka przedmiotów ścisłych, powiedziała mi, żeby nigdy nie wierzyć w to, co mówi nauczyciel, ale zamiast tego, próbować zbadać wszystko samemu, tak jak robił to np. Michael Faraday. To jest to, co każdy naukowiec musi zrobić, aby coś wynaleźć. I to właśnie zrobiłem, po prostu próbowałem różnych sposobów, aż stworzyłem działający spektrometr, który mierzy ilość plastiku w wodzie. Nie poddałem się, choć, pierwsze urządzenia, które wyszły spod mojej ręki, spowodowały wiele przerw w dostawie prądu w mojej okolicy – opowiada Fionn.

Wielkie plany

Mimo młodego wieku Fionn ma na swoim koncie sporo osiągnięć. Jest laureatem Google Science Fair 2019. poza tym Założył platformę Glic, która wspiera naukowców i wynalazców. Aktywnie poszukuje funduszy na swoje badania, co jak przyznał, jest dość trudne. Aktor, Robert Downey Jr wspomógł go finansowo, jednak pieniędzy potrzeba wciąż coraz więcej, ponieważ Fionn myśli o komercjalizacji swojego pomysłu.

Teraz pracuje nad stworzeniem kilku programów telewizyjnych dla dzieci na temat ochrony środowiska.

Pokochajmy oceany

Fionn Ferreira uważa, że aby oceany były czystsze, wszyscy muszą je pokochać i zobaczyć na własne oczy problemy, które się pojawiły. Tylko wtedy ludzie będą działać. Drugą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest zabawa nauką i wypróbowanie każdego pomysłu mogącego pomóc ocalić przyrodę.

– Dobrze jest wspierać każdy pomysł, bez względu na to, jak bardzo jest szalony. Wtedy mamy okazję zobaczyć, jak się rozwinie. W najgorszym wypadku nie zadziała, a w najlepszym – może uda nam się uratować oceany – mówi Fionn.

Oceany czystsze dzięki magnesowi?

Wynalazek Fionna usuwa mikroplastik z wody poprzez namagnesowanie go. W jaki sposób? Do wody wlewa się specjalny płyn, który przyciąga plastik. To pozwala zbierać plastikowe śmieci za pomocą magnesów. Młody wynalazca odkrył ten sposób, eksperymentując z olejem rzepakowym i proszkiem magnetytowym. Połączenie tych dwóch substancji powoduje namagnesowanie plastiku.

Do oceanów trafia około 13 milionów ton plastiku rocznie

Im dłużej będziemy zwlekać z działaniem, tym trudniej będzie usunąć plastik z wody, ale też może wyrządzić więcej szkód. Każdego tygodnia wypijamy około 5 gramów plastiku i wchłaniamy część z niego do naszego organizmu, a wraz z nim toksyczne chemikalia.

– To, czego potrzebujemy, to po prostu zaprzestanie produkcji tworzyw sztucznych, które nie mogą się rozkładać w środowisku. Gdybyśmy dziś całkowicie zaprzestali produkcji plastiku, nadal mielibyśmy na Ziemi mikroplastik przez setki tysięcy lat. Z tego powodu moja technologia będzie nadal przydatna, nawet jeśli przestaniemy produkować plastik. Potrzebujemy, aby każdy użył swoich działających wynalazków, swoich pomysłów, swojej pasji i swojej energii, aby rozwiązać ten problem. – mówi Fionn Ferreira.

Musimy zmienić prawo

– Adaptacja nowej technologii w tej chwili trwa naprawdę długo. Dokonuje się odkrycia, a potem, dopiero za jakieś dziesięć lat można  legalnie wykorzystać wynalazek. Musimy skrócić ten czas. Potrzebujemy ludzi, którzy po wynalezieniu dobrego rozwiązania, w ciągu 30 sekund mogą je wdrożyć, przy całej aprobacie przemysłu i rządu. Dlatego właśnie musimy przyspieszyć proces tworzenia odpowiednich ustaw, by były one bardziej przyjazne dla zupełnie nowych, być może oderwanych od rzeczywistości pomysłów – dodaje Fionn.

 

Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.

Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.

 

Kolejne wywiady będą pojawiały się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów