Mocny jest też segment przetwarzania, przesyłania i analizy danych oraz zastosowania IoT oraz AI np. w obszarze smart building i zrównoważonego zarządzania mediami i energią. Dużo dzieje się w segmencie szkoleniowym, szczególnie, jeśli chodzi o zastosowanie AR i VR.
„Radar”, zrealizowany przez Digital Innovation Hub hub4industry, można przeglądać na stronie https://hub4industry.pl/radar lub pobrać za darmo w formie PDF.
Programiści nie tylko w software house’ach i SaaSach
Polski przemysł jest jednym z najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Jednocześnie w Polsce przypada jedynie 46 robotów przemysłowych na 10 000 pracowników, podczas gdy średnia europejska to 114. Nie ma wątpliwości, że jako gospodarka wciąż mamy spore pole do rozwoju – a do niego potrzeba pracowników.
Według raportu „Niedobór talentów” opracowanego przez ManpowerGroup, mamy szczególny problem z obsadzeniem stanowisk w logistyce, obsłudze maszyn oraz działach IT. Brakuje inżynierów, kierowników zespołów, a także spedytorów, specjalistów ds. zarządzania stockiem, jakością, eksportem czy gospodarką magazynową.
„Zasób potencjalnego talentu się kurczy. To tylko kwestia czasu, kiedy różne sektory przemysłowe zaczną walkę o talent”, mówi Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym. „Od wielu lat obserwujemy taką sytuację w IT, dlatego już teraz zachęcamy wszystkie duże firmy do mówienia o tym, że przemysł jest ważny i że jest atrakcyjnym miejscem pracy dla utalentowanych inżynierek i inżynierów. Korzystanie z mniejszych firm polskich, które znaleźć można w „Radarze”, pośrednio też realizuje ten cel. Musimy pokazać, że prawdziwe talenty mogą spokojnie w Polsce budować rozwiązania i nie muszą wyjeżdżać za granicę”, dodaje.
Sektory przemysłowe, które należą do najszybciej rozwijających się i które poszukują wykwalifikowanych pracowników, zostały „złapane” i pokazane w „Radarze Innowacji Przemysłu 4.0”.
-
- Publikację można przeglądać lub pobrać za darmo na stronie: www.hub4industry.pl/radar
Od 5G przez Big Data, AR/VR aż po druk 3D
Publikacja prezentuje prawie 90 firm, w tym 76 z Polski. Spółki zostały podzielone według 15 tagów technologicznych oraz 14 obszarów biznesowych. To drugie kryterium jest szczególne przydatne dla menadżerów i przedsiębiorców, którzy szukają rozwiązań np. dla konkretnego działu w firmie.
Najwięcej innowacji znajdziemy tutaj w obszarach zarządzania produkcją, utrzymania ruchu oraz logistyki i magazynowania. Kolejnym mocno reprezentowanym obszarem jest tzw. data processing, czyli firmy zajmujące się przetwarzaniem, przesyłaniem i analizą danych, często działające w oparciu o technologie Big Data, AI i machine learning. Dużo dzieje się także w segmencie szkoleniowym, szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie AR i VR. Widać też rozwijające się od kilku lat w Polsce rozwiązania oparte o Internet Rzeczy, szczególnie w obszarze smart building i smart city.
-
- Sprawdź szczegółowe oferty, które zebrano w „Radarze Innowacji Przemysłu 4.0” i znajdź dostawcę innowacji dla swojej fabryki.
- Publikację można przeglądać lub pobrać za darmo na stronie: www.hub4industry.pl/radar
O wydawnictwie
Wydawcą „Radaru Innowacji Przemysłu 4.0” jest Krakowski Park Technologiczny, a realizatorem hub4industry Digital Innovation Hub we współpracy z KPT ScaleUp. Partnerzy główni: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Business Finland. Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PARP. Patronat: Startup Poland. Zobacz więcej na: https://hub4industry.pl/radar
Źródła:
Raport „Niedobór talentów”, ManpowerGroup: biuroprasowe.manpowergroup.pl/148640-niedobor-talentow-najwiekszy-od-15-lat-az-81-polskich-pracodawcow-ma-trudnosci-ze-znalezieniem-nowych-pracownikow
World Robotics Report 2020, International Federation of Robots: ifr.org/ifr-press-releases/news/record-2.7-million-robots-work-in-factories-around-the-globe
Publikacja powstała we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym