Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.
Technologia VR dopiero zaczyna wchodzić do naszego codziennego życia, jednakże ma już silnie ugruntowane podstawy badawcze. Ceny urządzeń VR znacząco spadły przez co stały się one dużo bardziej dostępne dla szkół, terapeutów i nauczycieli.
To co dla nas jest bardzo ważne – w powszechnej świadomości społecznej zrozumienie siły technologii VR w tym roku znacząco wzrosło i szczególnie wśród naszych grup docelowych: terapeutów, nauczycieli, rodziców, zaczyna być znane i akceptowane.
Zanurzenie się w terapii
Terapeuci wybierając nowe narzędzia przede wszystkim oczekują lepszych rezultatów w pracy z dzieckiem, czyli rozwoju jego słabych stron. Szukają również sposobów jak w prosty sposób zmotywować, zaangażować swoich podopiecznych w zajęcia oraz po prostu chcą zoptymalizować swoją pracę i ułatwić sobie prowadzenie zajęć.
Wykorzystanie VR w pracy z dziećmi umożliwia im „zanurzenie” się w wirtualny, cyfrowy świat stworzony tak, aby mieć pełną kontrolę nad dystraktorami, które utrudniają im funkcjonowanie na co dzień. Umożliwia to stworzenie dzieciom indywidualnego, dopasowanego do ich preferencji bezpiecznego azylu do rozwijania swoich umiejętności osobistych i społecznych.
Terapia poprzez wciągającą zabawę w spersonalizowanej przestrzeni VR, prowadzona przez wirtualnego przyjaciela to zupełna nowa, jakość pomagania dzieciom, To nowa forma terapii, która buduje u dzieci ogromną motywację i duże zaangażowanie w proces terapeutyczny. Dzięki VR dzieci z utęsknieniem czekają na swoją kolejną sesję, a terapeuta staje się ich ulubionym nauczycielem .
Stworzyliśmy kurs
Dla nas dużym krokiem naprzód okazał się w tym roku stworzony przez nas autorski kurs certyfikacyjny Terapeuta VR. Postanowiliśmy zaprosić szerokie grono specjalistów pracujących w obszarze wsparcia psychologiczno – pedagogicznego (m.in. terapeutów pedagogicznych, nauczycieli, pedagogów specjalnych, nauczycieli wspomagających, psychologów, psychoterapeutów itp.) wszystkich profesjonalistów pragnących poznać siłę VR, do tego, aby włączyli tę technologię jako swoje nowe narzędzie pracy.
Nasz kurs trzeba przyznać jest dość intensywny i nietypowy. Uczestnicy w ramach trwającego aż 2 miesiące kursu otrzymują wypożyczone okulary VR i podczas prowadzonej przez nas superwizji mają okazję bardzo dobrze poznać w praktyce moc tej technologii i spróbować, jak działa w pracy z ich klientami. Regularne cotygodniowe spotkania online całej grupy pozwalają na zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń, zaś po ukończeniu całego programu zajęć uczestnicy uzyskują certyfikat Terapeuty VR, czyli zupełnie nowej w naszym kraju specjalności zawodowej.
Talenty na pokładzie
Dzięki szkoleniom zyskaliśmy nie tylko grono ambasadorów naszej metody, ale przede wszystkim niezwykle kreatywną grupę ekspertów-praktyków–pionierów VR, którzy współpracując z nami dostarczają nam niesamowitej masy informacji zwrotnych. Terapeuci VR mają również wczesny dostęp do naszej aplikacji Theraply VR, którą mogą testować i wspólnie z nami rozwijać.
Dzięki współpracy z Terapeutami VR mamy coraz więcej dowodów na ogromną skuteczność technologii VR Codzienna ich praca pokazuje, że wykorzystując tę technologię możemy bardzo efektywnie pomagać także dzieciom, dla których tradycyjne metody terapii nie zawsze są skutecznie.
6 osób w drużynie
W mijającym roku nauczyliśmy się zatem lepiej słuchać naszych klientów i dzięki temu bardziej rozumiemy ich problemy. Nasze rozwiązanie Theraply VR rozwijamy wspólnie z nimi.
Bardzo ważne jest także, to iż w tym roku wzmocnił się również w istotny sposób zespół naszego startupu – tworzy go już w sumie 6 osób.
To czego nam się nie udało w tym roku to zdobycia pierwszej rundy finansowania, ale jesteśmy pewni, że wszystko to co osiągnęliśmy zdecydowanie zbliża nas do tego istotnego momentu w rozwoju naszej firmy. Zainteresowanych inwestorów zapraszamy do rozmów.
–
Autorzy: Katarzyna, Wojtek i Kuba Kreft, założyciele Unicorn VR World
W Unicorn VR World tworzymy aplikację Theraply VR wykorzystującą technologię wirtualnej rzeczywistości do terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym również ze spektrum autyzmu. Udowadniamy, że w pełni efektywna edukacja i terapia realizowana poprzez wciągającą zabawę są możliwe. Więcej o Unicorn VR World przeczytasz w artykule Na pomoc „Atypowym”. Rozmawiamy z Theraply VR, twórcami aplikacji VR dla m.in. autystyków.