Wolny wybór kierowcy czy obowiązek nałożony przez prawo?
Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, dobrowolne i obowiązkowe. Takie, których wykupienie nakazują przepisy prawa i te, które wykupujemy z własnej woli. W przypadku tych pierwszych, czyli ubezpieczeń obowiązkowych, posiadanie ich jest uregulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednym z takich ubezpieczeń jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez GfK na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe, tylko 70 proc. respondentów prawidłowo wskazuje jedynie ubezpieczenie OC jako obowiązkowe. Rzadziej niż co czwarty uważa, że obowiązkowe jest zarówno ubezpieczenie OC, jak i polisa AC.
Przed czym chroni ubezpieczenie obowiÄ…zkowe i co daje polisa dobrowolna?
Choć wiÄ™kszość kierowców jest Å›wiadoma tego, jakie obowiÄ…zki nakÅ‚ada na nich prawo, nie każdy potrafi wskazać zakres ubezpieczenia obowiÄ…zkowego i nie wie na jakÄ… ochronÄ™ może liczyć w przypadku dobrowolnej polisy AC. Tymczasem oba te ubezpieczenia majÄ… zupeÅ‚nie inny zakres i zasady dziaÅ‚ania. Co wiÄ™cej – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, AC bardzo czÄ™sto jest niedostÄ™pne, szczególnie dla wÅ‚aÅ›cicieli starszych pojazdów.
Zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej regulowany jest ustawowo i obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu, ale także te powstałe podczas wsiadania czy wysiadania z auta, a także podczas zatrzymania pojazdu i jego postoju. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Z kolei ubezpieczenie AC, które przez niektórych mylnie uważane jest za ubezpieczenie obowiązkowe, chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia pojazdu, jego zniszczenia lub całkowitej utraty. Obejmuje ono szkody powstałe w wyniku zdarzenia spowodowanego przez osoby trzecie lub zdarzenia losowe, takie jak stłuczka parkingowa, kolizja drogowa, gradobicie, wandalizm czy nawet kradzież. Więcej informacji, które rozwieją wszelkie wątpliwości kierowców, znajdziemy w artykule na stronie https://beesafe.pl/porady/myslisz-ze-znasz-oc/.
Kary za brak OC dla każdego, bez wyjątków
Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiÄ…zkowe dla każdego wÅ‚aÅ›ciciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Kierowca, który ryzykuje poruszanie siÄ™ nieubezpieczonym samochodem, musi liczyć siÄ™ z wysokimi karami pieniężnymi. Co najważniejsze – w gestii wÅ‚aÅ›ciciela pojazdu leży także dopilnowanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci ubezpieczenia, ponieważ już jeden dzieÅ„ bez ważnej ochrony oznacza wysokie kary finansowe. Warto jednak mieć na uwadze, że brak polisy OC wyjdzie na jaw nawet bez bezpoÅ›redniego udziaÅ‚u samego zainteresowanego. System wykrywania nieubezpieczonych pojazdów prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykryje każdÄ… niesubordynacjÄ™ zmotoryzowanych, a przed karÄ… nie ma ucieczki.
Artykuł powstał we współpracy z BeeSafe