Mamy w portfelu 3 jednorożce i dodatkowo 9 nieoficjalnych. Podsumowanie roku 2021 ffVC Tech & Gaming

Dodane:

Maciej Skarul Maciej Skarul

Mamy w portfelu 3 jednorożce i dodatkowo 9 nieoficjalnych. Podsumowanie roku 2021 ffVC Tech & Gaming

Udostępnij:

Rok 2021 jest pierwszym rokiem działania ffVC w Polsce i jednocześnie początkiem inwestycji naszego funduszu ffVC Tech & Gaming. W naszych działaniach skupiamy się przede wszystkim na wyszukiwaniu liderów technologicznych, którzy są gotowi na międzynarodową ekspansję, a w dłuższej perspektywie są w stanie osiągnąć globalny sukces.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Stawiamy na cyfrową transformację w globalbym wydaniu

Nasze dotychczasowe inwestycje doskonale obrazują strategię naszej firmy. W ciągu roku zainwestowaliśmy w 10 obiecujących spółek, z których 7 zostało już ogłoszonych, a kolejne 3 będziemy komunikować w pierwszym kwartale 2022 roku. Z siedmiu inwestycji, które zakomunikowaliśmy cztery spółki pochodzą z Polski, jedna ma polsko-irlandzkie korzenie, a dwie pochodzą z Estonii i Francji.

Interesują nas innowacyjne rozwiązania w sektorach, które historycznie zostały pominięte w obszarze rozwoju biznesu i cyfryzacji. Przede wszystkim orientujemy się na branże, które dobrze rozumiemy i w ramach których posiadamy rozbudowaną sieć kontaktów, np. w gamingu, PropTech, FinTech, AI oraz robotyce.

W naszym amerykańskim portfelu mamy oficjalne 3 jednorożce i dodatkowo według naszych wewnętrznych wyliczeń 9 nieoficjalnych. Od samego początku naszej działalności w Polsce, staramy się wykorzystywać nasze doświadczenie i kontakty, aby umożliwiać founder’om wykorzystanie naszej platformy w USA i wejście na rynek amerykański. Ogromną satysfakcję sprawia nam obserwowanie pierwszych efektów tego podejścia, gdy pierwsze spółki z naszego portfela budują swój biznes w Stanach Zjednoczonych, a inne przygotowują się wspólnie z nami do wejścia na tamten rynek.

Rozpoczęliśmy działania inwestycyjne w maju, kiedy ogłosiliśmy naszą pierwszą inwestycję w startup z sektora PropTech – spaceOS, którego innowacyjna platforma umożliwia cyfrową transformację powierzchni biurowych. Nasza pierwsza inwestycja zbiegła się w czasie z wybuchem pandemii, a co za tym idzie z nową post-pandemiczną rzeczywistością i powolnym powrotem pracowników do biur po lock-downie. SpaceOS to narzędzie, które otwiera właścicielom biurowców i ich operatorom właśnie taką transformację, zapewniając możliwość wprowadzenia modelu pracy hybrydowej. Znaczna część firm zdecydowała się na cięcia wynajmowanej powierzchni i nie dysponuje już miejscem dla każdego pracownika. Dzięki spaceOS, firmy są w stanie wprowadzić narzędzie dające elastyczność pracownikom pod względem rezerwowania miejsc, jak i kompleksowego zarządzania wszelkimi udogodnieniami i usługami oferowanymi przez biurowiec. We wrześniu br., należący do portfolio ffVC Tech & Gaming startup, zakomunikował podpisanie znaczącej umowy z jednym z największych deweloperów w Europie środkowo-wschodniej – giełdową spółką GTC S.A. Platforma została uruchomiona w pierwszych budynkach operatoraw grudniu tego roku.

Drugą naszą inwestycją był polski startup zajmujący się analityką danych w rozgrywkach sportowych – ReSpo.Vison, który łączy kompetencje computer vision, data science, sztucznej inteligencji i machine learningu. Przeprowadziliśmy rundę inwestycyjną, która pozwoliła na pozyskanie kapitału w wysokości 4,5 mln PLN. Środki te pozwolą spółce na rozszerzenie działalności o kolejne rynki oraz implementację technologii wykorzystywanej już w analizie meczy piłkarskich na inne dyscypliny sportu. ReSpo.Vision obecnie prowadzi zaawansowane procesy rekrutacyjne, które pozwolą na dalsze prace rozwojowe nad produktem. Prowadzone są również rozmowy z topowymi klubami sportowymi (m.in. Paris Saint-Germain F.C., Liverpool i Benfica) oraz dużymi graczami branży bukmacherskiej, które dają nam przekonanie w słuszność naszego zaangażowania w ten projekt.

Kolejną inwestycją funduszu ffVC Tech & Gaming był estoński startup FinTechowy – Montonio, który stworzył unikalne narzędzie do obsługi płatności e-commerce. Wykorzystuje ono dostępne rozwiązania VAS (Value Added Services), w tym w szczególności odroczonych płatności (BNPL) i oferuje konsumentom możliwość porównania ofert wielu pożyczkodawców w czasie rzeczywistym. Uczestniczyliśmy w rundzie finansowania seed, która pozwoliła na pozyskanie 2,5 mln euro, od naszego funduszu oraz aniołów biznesu – byłych i obecnych founderów takich „jednorożców”, jak m.in. Bolt, Wise oraz Pipedrive.

Dwie kolejne inwestycje, które zakomunikowaliśmy we wrześniu br. dotyczyły sektora gamingowego, a dokładniej startupów kierujących swoje rozwiązania do szybko rozwijającej się branży e-sportowej. GGPredict to polski startup bazujący na zaawansowanej platformie analityczno-treningowej, która pozwala profesjonalnym graczom poprawiać swoje umiejętności i uzyskiwać lepsze wyniki. Zespół GGPredict połączył siły z najlepszymi zawodnikami i trenerami Counter-Strike (CS:GO), wykorzystując ich pragmatyczne doświadczenie i połączył je z know-how analitycznego przetwarzania danych za pomocą algorytmów, umożliwiając graczom lepsze zrozumienie gry i efektywne treningi.

PandaScore to z kolei francuski startup bazujący na technologii sztucznej inteligencji (AI), która zbiera dane z trwających rozgrywek w czasie rzeczywistym, w celu analizy najbardziej przydatnych informacji. Nadawcy e-sportowi mogą wykorzystać dostarczane za pośrednictwem API dane do wzbogacenia transmisji turniejów wśród widzów. Narzędzie jest również wykorzystywane przez branżę  bukmacherską i pozwala na lepszą predykcję wyników gry. Firm jest jednym z europejskich liderów tej branży, a wśród jej klientów znajdują się największe międzynarodowe firmy, jak m.in.: Betcris, czy Ladbrokes.

Weszliśmy też w szybko rozwijający się sektor InsurTech biorąc udział w rundzie finansowania startupu Tensorflight – oparte na sztucznej inteligencji (AI) narzędzie do analizy zdjęć satelitarnych, lotniczych i ulicznych. Jego założeniem jest zautomatyzowanie inspekcji nieruchomości komercyjnych, która przełoży się na przyspieszenie procesu wyceny polis ubezpieczeniowych, znaczącą redukcję kosztów osobowych oraz znaczące usprawnienie efektywności zespołów odszkodowawczych.

Naszą ostatnią zakomunikowaną w 2021 r. inwestycją jest krakowski startup CarScanner, który łączy robotykę i technologie sztucznej inteligencji (AI) w celu zrewolucjonizowania rynku sprzedaży pojazdów używanych. Zespół CarScannera rozwija się obecnie również po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, aby skutecznie wejść na rynek amerykański obsługujący sprzedaż ponad 40 milionów używanych samochodów rocznie.

Wsparcie dla startupów portfelowych

Wierzymy, że w dzisiejszych czasach „smart money” są koniecznością dla funduszy VC. Jednocześnie stoimy na stanowisku, że autonomiczność zespołów jest kluczowa przy pracy nad innowacyjnym produktem. Rozwinięcie skrótu ffVC są słowa „founder friendly” i właśnie tak staramy się podchodzić do naszej misji i celów biznesowych.

Nasze spółki portfelowe i ich founderzy budują globalne biznesy, a my wspieramy ich angażując się na wszystkich etapach. Służymy im doświadczeniem i kontaktami w pozyskiwaniu nowych klientów oraz rekrutacji i wzmacnianiu zespołów. Doradzamy w zakresie tworzenia optymalnej struktury prawnej i sprawozdawczości w Polsce i USA, jak również pozyskiwaniu nowego kapitału od funduszy, które inwestują na późniejszym etapie działalności spółki.