Obecnie SaventicHealth skupia się na wykrywaniu chorób rzadkich w czterech obszarach: nowotworów krwi, innych nienowotworowych chorób hematologicznych, chorób spichrzania lizosomalnego i zaburzeń odporności.
– Nowe finansowanie umożliwia nam bardziej dynamiczny rozwój w obecnych obszarach dla aktualnej bazy klientów, tworzenie kolejnych algorytmów wspierających lekarzy w specjalizacjach takich jak kardiologia, dermatologia czy nefrologia, a także dalszy rozwój rozwiązań, z których już dziś korzystają nasi klienci. Dynamicznie rozwijamy się na rynku polskim, a jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku rozpoczynamy ekspansję zagraniczną. Na pierwszy ogień pójdą Niemcy i Stany Zjednoczone, czyli rynki już nam znane, gdzie uczestniczymy w programach akceleracyjnych lub jesteśmy ich laureatami. Pozyskany kapitał pozwoli nam na dalszy rozwój usług wsparcia decyzji klinicznych, włączając wykrywanie chorób rzadkich, w segmencie badań klinicznych jak i badań rynkowych – zapowiada Szymon Piątkowski, jeden z założycieli i prezes zarządu SaventicHealth.
Globalny rynek systemów wsparcia decyzji klinicznych jest obecnie wyceniany na 2 mld dolarów i rośnie w tempie 25-30% rocznie. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w sektorze ochrony zdrowia. Wzrost ten stymulują korzyści dla pacjentów, dostawców usług medycznych i innych interesariuszy, takie jak: szybsza diagnoza i lepsza jakość obsługi pacjenta, obniżenie kosztów diagnostyki i leczenia, ułatwienie pracy lekarzom czy unikanie błędów w postaci braku lub nietrafnej diagnozy.
Do tej pory SaventicHealth opracował ponad 30 algorytmów, które przeanalizowały dane kliniczne blisko 1 mln pacjentów. Spółka współpracuje w tym zakresie z ponad 20 ośrodkami medycznymi. Zaowocowało to przełomowymi wynikami w postaci zdiagnozowanych pacjentów.
– Naszą misją jest tworzenie kompleksowych rozwiązań wspierających system podejmowania decyzji medycznych dla podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i również szpitali. Obecnie wiele osób przez lata pozostaje niezdiagnozowanych lub ich diagnoza jest błędna. Potrzeba przeciętnie 5 lat od wystąpienia pierwszych symptomów, by wykryć u pacjenta chorobę rzadką. Co więcej, szacuje się, że tylko 1 na 8 osób jest zdiagnozowanych i odpowiednio leczonych. Chcemy przyspieszyć i podnieść efektywność diagnostyki m.in. dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji – deklaruje prof. Grzegorz Basak, drugi z założycieli, wiceprezes i Chief Medical Officer SaventicHealth.
System jest zaawansowanym narzędziem analitycznym wyposażonym w najbardziej nowoczesne rozwiązania sztucznej inteligencji, z zaimplementowaną wiedzę medyczną, historycznymi danymi z około 320 mln rekordów dla ponad 3 milionów pacjentów. Rozwiązanie to może być integrowane z już istniejącymi i wykorzystywanymi w ochronie zdrowia systemami na zasadzie „plug and play”.
SaventicHealth dostarcza placówkom medycznym wszelkich niezbędnych aplikacji, narzędzi i algorytmów poprzez swoją autorską platformę pod nazwą SARAH. Platforma analizuje w pełni zanonimizowane dane dostępne w elektronicznej dokumentacji medycznej, a następnie dostarcza lekarzom informacji o ryzyku wystąpienia choroby rzadkiej, wraz z uzasadnieniem i rekomendacją odnośnie leczenia.
– Nasza współpraca z SaventicHealth to doskonały przykład inwestycji w spółkę technologiczną z potencjałem dokonania przełomu w obszarze obejmującym wiele milionów ludzi na całym świecie. W ramach naszej strategii inwestycyjnej chcemy nadal wspierać perspektywiczne spółki tego typu, z Polski lub regionu CEE, rozszerzając w ten sposób nasze portfolio poza sektory finansowy i ubezpieczeniowy, w których się specjalizujemy – mówi Tomasz Biłous, partner zarządzający funduszu 4growth VC, który dostrzegł potencjał rozwoju spółki.
– Z naszej perspektywy inwestycja w spółkę, której rozwiązania łączą świat nowoczesnej medycyny i najnowszych technologii cyfrowych jest obszarem niezmiernie ciekawym i przyszłościowym. SaventicHealth jest tego bardzo dobrym przykładem. Spółka otrzymała już wcześniej dofinansowanie od NCBiR w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Naturalnym jest więc udział naszego funduszu VC w finansowaniu kolejnego etapu rozwoju SaventicHealth z użyciem komplementarnych instrumentów inwestycyjnych grupy NCBiR – mówi Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBiR Investment Fund.
Według Komisji Europejskiej każda choroba dotykająca nie więcej niż 5 osób na 10 tys. może być uważana za rzadką. W praktyce zidentyfikowane dzisiaj 5-8 tys. chorób rzadkich dotyka 6-8% populacji, tj. ok. 27-36 mln ludzi tylko w samej Unii Europejskiej.
SaventicHealth rozpoczęła działalność operacyjną w 2019 r. Ponad dwudziestoosobowy zespół tworzą głównie lekarze oraz specjaliści IT i data science. Na czele spółki stoją jej założyciele: Szymon Piątkowski, CEO oraz prof. Grzegorz Basak, CMO.