Facebook zatrudnia osoby przed trzydziestką. A kto przyjmuje do pracy czterdziestolatków?

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W przedsiębiorstwach technologicznych pracują głównie osoby po trzydziestce. Zaledwie w czterech spółkach, m.in. w Facebooku, średnia wieku jest niższa. A która firma zatrudnia nieco starsze osoby?

W 76 procent firm zatrudnia osoby powyżej trzydziestki

Szeregi międzynarodowych koncernów technologicznych zasilają głównie ludzie młodzi i w średnim wieku, tak przynajmniej wynika ze statystyk zaprezentowanych przez Business Insider. Amerykański serwis informacyjny w wyżej wymienionym zestawieniu przedstawia siedemnaście spółek, które głównie trudnią się produkcją software’u np. Microsoft i Google oraz hardware’u m.in. Hewlett-Packard i Intel.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w wykresie, przeważająca część korporacji technologicznych zatrudnia osoby po trzydziestym roku życia. Tak dzieje się aż w 76 procent przypadków. Do powyższej grupy zaliczamy m.in. Amazon, Apple i Ebay. Czteroosobową grupę „młodzików”, która stanowi 24 procent wszystkich firm uwzględnionych w zestawieniu, otwiera Facebook, gdzie średni wiek pracowników to 28 lat, a zamyka ją Google, którego kadrę stanowią przeważnie trzydziestolatkowie.

Kadra starzeje się wraz z firmą

Co interesujące, im dłużej przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku, tym średnia wieku zatrudnionego personelu jest wyższa. I tak, pracownicy z Hewllet-Packard, spółki z 1939 roku, drugiej co do stażu w opublikowanym wykresie, osiągnęli zwykle trzydzieści dziewięć lat. Okazuje się więc, że między nimi, a osobami pracującymi dla Marka Zuckerberga, CEO Facebooka, jest różnica ponad dekady.

Możemy także wyróżnić spoiwa łączące czteropodmiotową grupę spółek, których zespoły to przeważnie młodzi ludzie. Facebook, LinkedIn, Salesforce i Google, bo o nich mowa, powstały mniej-więcej w „okolicy” dwutysięcznego roku, bo w przedziale od 1998 do 2004 i zajmują się tworzeniem software’u. Z kolei pozostałe firmy, będące w liczebnej przewadze, powołano do życia między 1911 a 1995 rokiem. Ich profile działalności obejmują zarówno produkcję hardware’u oraz oprogramowania (wyjątek stanowi Tesla Motors – 2003 rok, motoryzacja).

Profil polskiego startupowca

Rodzimy rynek startupowy natomiast jest zdominowany przez osoby urodzone w latach osiemdziesiątych (66%), wynika z ankiety, którą przeprowadziliśmy na łamach naszego serwisu w 2012 roku. Drugie miejsce (20%) przypadło właścicielom firm, którzy obecnie mają na karku „czterdzieści pięć wiosen”. Zaraz za nimi uplasowali się startupowcy z 1990 roku (14%).