Hosting – co to takiego?
Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu klientom określonych, uprzednio skonfigurowanych komputerów nazywanych zazwyczaj serwerami. Poszczególne typy hostingu różnią się między sobą oferowanymi parametrami, a także ceną. O czym zatem należy pamiętać podczas wybierania firmowego hostingu? Poniżej omawiamy najpopularniejsze rodzaje hostingu.
Hosting współdzielony – najlepsze rozwiązanie dla nowych firm
Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, zazwyczaj stawiają na hosting współdzielony. To wystarczające rozwiązanie na początek. Jest to najtańsza usługa polegająca na tym, że zasoby serwera są współdzielone przez wielu klientów. Dzielona jest przestrzeń, transfer, pamięć RAM, moc obliczeniowa procesorów czy oprogramowanie.
Hosting współdzielony wyróżnia się atrakcyjną ceną, ponieważ rozmaite koszty związane z konserwacją i utrzymywaniem serwerów są dzielone między wielu klientów. Korzystanie z hostingu współdzielonego zaleca się tym firmom, które notują stosunkowo niewielką liczbę wejść na stronę.
Jednym z popularnych dostawców oferujących hosting współdzielony jest firma kei.pl. Klienci Kei wybierający ten typ hostingu mogą liczyć na:
- Backup 4×4 (Kopie bezpieczeństwa plików wykonywane są codziennie i przechowywane przez 28 dni w odrębnej geograficznie lokalizacji). Dostęp do kopii zapasowej jest możliwy sprzed każdego z 4 poprzednich dni, następnie 7, 14, 21 i maksymalnie aż 28 dni.
- Support 24h – administratorzy pracują w systemie zmianowym 24/7. Całodobowa opieka i administracja serwerem to pewność, że niezależnie od pory dnia czy nocy, nie zostaniesz z problemem sam.
- DNS Anycast – to usługa przyspieszająca działanie strony internetowej oraz chroniąca przed awariami i atakami. Dzięki niej niezależnie od lokalizacji, zapewniany jest najkrótszy czas odpowiedzi serwera. Gdy użytkownik wpisze adres strony w wyszukiwarkę, takie żądanie przekierowywane jest do najbliższego serwera w jego zasięgu.
- Bezpłatny 14-dniowy test – użytkownik dostaje konto hostingowe. Przez okres 14 dni może korzystać z rozwiązania bez żadnych dodatkowych warunków i opłacić gdy jest w pełni przekonany, że usługa spełnia wszystkie oczekiwania.
Serwer VPS, czyli opcja dla bardziej wymagających
Gdy nasza strona internetowa notuje coraz większą liczbę wejść oraz chcemy inwestować w bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, warto postawić na serwer VPS. Jest to również usługa hostingu współdzielonego – tutaj także dzielone są zasoby jednej maszyny fizycznej, jednak na całkowicie innych zasadach.
Podczas gdy na klasycznym hostingu współdzielonym zasoby dzieli nawet kilkuset różnych klientów, to na serwerach VPS liczba jest ich zazwyczaj kilkunastu. Niezwykle istotną różnicą jest także to, że podmioty korzystające z serwera VPS otrzymują autonomiczne, całkowicie niezależne od innych środowisko.
Serwer VPS wyróżnia się także tym, że dostajemy gwarancję niezmienności parametrów, dzięki czemu obciążenia serwera wynikające z wejść generowanych przez użytkowników nie wpłyną na pogorszenie działania strony.
W Kei.pl klienci wybierający serwer VPS otrzymują w pakiecie oprócz rozwiązań wymienionych powyżej także możliwość wybrania wariantu z administracją (to sytuacja, gdzie wszelkie czynności związane z zarządzaniem serwerem wykonują administratorzy).
To, co warto również podkreślić to zasoby on-demand. Oznacza to, że parametry serwera możesz cyklicznie zmieniać – w zależności od potrzeb. W przypadku wzmożonego ruchu np. w trakcie Black Friday, dodatkowe zasoby możesz uruchomić samodzielnie bez potrzeby migracji. Na poziomie sprzętowym zastosowana została redundancja, eliminująca punkt awarii. Dane klienta są dublowane synchronicznie na dwóch macierzach połączonych w jedną logiczną jednostkę.
Serwery dedykowane – najlepsze rozwiązanie przy dużych przedsięwzięciach
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem technologicznym są serwery dedykowane. Usługa polega to na dzierżawie serwera fizycznego – nie współdzielimy tutaj zasobów z innymi użytkownikami, ale zasoby otrzymujemy na wyłączność. Serwer dedykowany jest świetną opcją dla właścicieli dużych sklepów internetowych, znanych portali informacyjnych czy popularnych blogów.
Serwer dedykowany jest oczywiście najdroższą opcją, ale gwarantuje największe możliwości rozwoju i pełną swobodę działania. Nie musimy tutaj martwić się, że tymczasowo zwiększony ruch przyczyni się do spowolnienia działania strony, ponieważ dostępna moc obliczeniowa jest bardzo duża.
Rozwiązana dedykowane
Osobną kategorią są rozwiązania dedykowane pod określone wymogi platform, np. WordPressa. Jeśli prowadzisz stronę na silniku WordPressa, na rynku znajdziesz oferty dedykowane jego specyficznym potrzebom.
Serwer VPS WordPress. to rozwinięcie klasycznych parametrów dostępnych w standardowych rozwiązaniach, o wymogi stawiane potrzebom tego konkretnego rozwiązania. W ofercie Kei.pl znajdziesz serwer z pakietem wpSpeed, pozwalającym przyśpieszyć stronę internetową nawet o 95%. Serwer VPS WordPress z pakietem wpSpeed to doskonały wybór dla twórców stron internetowych, webmasterów prowadzących rozbudowane projekty www.
Podsumowanie
Rynek usług hostingowych wyróżnia się obecnie szeroką gamą ofert. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego hostingu warto określić swoje potrzeby oraz ustalić budżet. Należy pamiętać o tym, że hosting stanowi solidną podstawę prowadzonego biznesu, dlatego decyzję o jego wyborze trzeba podjąć w sposób przemyślany.
Artykuł powstał we współpracy z kei.pl