KFB Acoustics pozyskało 3 mln złotych od Nunatak Capital

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

KFB Acoustics pozyskało 3 mln złotych od Nunatak Capital

Udostępnij:

KFB Acoustics to najnowsza inwestycja funduszu Nunatak Capital. Choć nie jest typowym startupem (przychody na poziomie 26,5 mln złotych oraz wielomilionowa EBIDTA), spółka idealnie wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszu.

KFB Acoustics działa na rynku akustyki i zarządzania hałasem od 2009r., zapewniając rozwiązania dla przemysłu w zakresie analiz wibroakustycznych, tłumienia hałasu i redukcji drgań wspiera klientów w projektowaniu maszyn i urządzeń w zakresie wibro- i psychoakustyki, bazując na własnych metodykach badawczych. Spółka obsługuje wiele zakładów produkcyjnych i przemysłowych na terenie DACH (Niemcy-Austria-Szwajcaria), a wśród jej klientów znajdują się największe firmy przemysłowe i produkcyjne na świecie m.in. SwissKrono, Grupa Ciech, PKN Orlen, PKP, 3M, Veolia, Volkswagen, Ikea, Volvo, BMW, Unilever. W 2019r. KFB Acoustics uzyskało status Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie oprócz świadczenia usług pomiarowych realizowane są także projekty związane z wirtualnym prototypowaniem, rapid-prototyping oraz testowaniem prototypowych rozwiązań zarządzania hałasem.

Zapotrzebowanie ciągle rośnie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała hałas jako drugą najważniejszą przyczynę złego stanu zdrowia w Europie Zachodniej, ustępującą jedynie zanieczyszczeniu powietrza. Co piąta osoba w Europie narażona jest na szkodliwy dla zdrowia poziom hałasu. WHO przypisuje trwałej ekspozycji na hałas 12 tys. przedwczesnych śmierci oraz 48 tys. chorób niedokrwiennych serca rocznie na terenie Europy. Biorąc pod uwagę negatywne skutki hałasu, jego redukcja i ochrona przed nim obywateli zostały włączone do kluczowych polityk w zakresie zdrowia i ochrony środowiska w Unii Europejskiej.

Cel w postaci redukcji hałasu ma swoje odzwierciedlenie w zapisach Siódmego Programu Działań UE dla Środowiska oraz Dyrektywy w sprawie hałasu w środowisku. Jednocześnie, mimo wzrostu zanieczyszczenia hałasem w przestrzeniach otwartych, poziom negatywnego wpływu hałasu w przemyśle spada, co wynika z rygorystycznych i ciągle podnoszonych na terenie UE wymagań w tym obszarze. Duże biura architektoniczne i firmy produkcyjne, chcąc spełnić rosnące oczekiwania inwestorów i regulatorów, muszą uzupełniać kompetencje w tym zakresie współpracując z wyspecjalizowanymi podmiotami. Według dostępnych szacunków rynek zarządzania hałasem dla przemysłu będzie rósł w tempie 4,5% rocznie, osiągając 5 mld USD do 2025r. Rynek izolacji akustycznych osiągnie do 2027r. wartość 19,6 mld USD (roczne tempo wzrostu 5,9%) wg Emergen Research. Natomiast zgodnie z raportem MarketsandMarkets światowy rynek testowania wibroakustycznego (NVH) będzie rósł w tempie 5,5% rocznie z 1,9 mld USD do 2,5 mld USD w 2026r.

Big Data w monitoringu hałasu

KFB stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe i inwestuje w innowacyjne rozwiązania zyskując przewagę nad konkurencją. W ostatnich latach KFB mocno stawia na obszar Big Data opracowując m.in system do inteligentnego monitoringu hałasu w rozproszonej architekturze z algorytmami automatycznie rozbudowującymi bibliotekę dźwięków. Docelowo system rozszerzony zostanie o funkcjonalności z obszaru predictive maintenance pozwalające minimalizować kosztowne przestoje w działalności produkcyjnej identyfikując potencjalne problemy w pracy maszyn i urządzeń bazując na wydawanych przez nie dźwiękach i wibracjach. Partnerstwo z Nunatak Capital, od którego KFB pozyskało 3 mln złotych, znacząco wesprze ten obszar działalności spółki.

– KFB Acoustics zamierza bazować na zaawansowanej analizie danych, co uważamy za przyszłość tej branży. Dobrym przykładem jest opracowane przez spółkę tzw. predictive maintenance. Standardem tego typu rozwiązań jest ocena stanu maszyn na podstawie drgań, a KFB Acoustics idzie o krok dalej i dzięki wykorzystaniu analizy dźwięku chce identyfikować problemy szybciej i dokładniej – mówi Piotr Ciżkowicz, partner zarządzający Nunatak Capital.

Zespół Nunatak Capital posiada wieloletnie doświadczenie w nauce i biznesie oraz know-how w obszarze data science, którym wesprze KFB Acoustics w skalowaniu biznesu oraz pozyskiwaniu kapitału na dalszy rozwój centrum B+R. – Dzięki tej rundzie uruchomimy najnowocześniejsze w Europie centrum badawczo-rozwojowe akustyki, a kolejnym krokiem będzie internacjonalizacja biznesu poprzez stworzenie sieci oddziałów w całej Europie – mówi dr inż. Filip Barański, prezes i współzałożyciel KFB Acoustics.

Nunatak Capital jest w pełni prywatnym funduszem Venture Capital, koncentrującym się na inwestycjach w spółki, które swoją wartość budują w oparciu o rozwiązania z zakresu data science i AI. Zespół funduszu posiada ponad 20-letnie doświadczenie biznesowe i akademickie w zakresie analityki danych, uczenia maszynowego i optymalizacji. Nunatak Capital działa w modelu Operational VC, aktywnie wspierając swoje startupy za pomocą dedykowanego zespołu zajmującego się data science (w tym kilku doktorów i naukowców), jak również wykorzystując swoje sieci biznesowe (w tym ponad 100 prywatnych inwestorów funduszu), wspierając startupy w rozwoju i komercjalizacji ich produktów.