Izrael mocniej otwiera się na przedsiębiorców. Państwo przedłuża wizy na pracę dla obcokrajowców

Dodane:

Katarzyna Zajic Katarzyna Zajic

Udostępnij:

Izrael wprowadza wizy dla specjalistów z branży IT. Czy zmiany w prawie imigracyjnym wzbogacą lokalne środowisko startupowe o zagranicznych przedsiębiorców?

Naród startup-ów (jak często określa się Izrael), aby umocnić swoją pozycję, zmienia przepisy imigracyjne dla specjalistów z branży technologicznej chcących rozwijać swoje przedsięwzięcia w tym kraju. Izrael budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych inwestorów i przedsiębiorców, których działalność do tej pory była bardzo ograniczona przez obowiązujące prawo. Otrzymanie pozwolenia na pracę w Izraelu jest wyjątkowo trudne, a przyznawana wiza pozwala na prowadzenie działalności tylko na rok. Wielu obcokrajowców związanych zawodowo ze środowiskiem startupów przebywa tu zatem na trzymiesięcznych wizach turystycznych.

Surowe przepisy wizowe

Tel Awiw często porównywany jest do Doliny Krzemowej, dlatego obecnie największym stojącym przed nim wyzwaniem jest zwiększenie integracji obcokrajowców, których udział w powstającym tu ekosystemie startupów pozostaje nadal o 40% niższy niż w największym światowym centrum innowacji. Według badań to imigranci zakładają dziś ponad połowę wszystkich startupów w Dolinie Krzemowej. Zaproponowane niedawno przez izraelskie Ministerstwo Gospodarki zmiany w przepisach wizowych mają umożliwić zagranicznym inwestorom i specjalistom z branży informatycznej otrzymanie wizy zezwalającej na pracę w Izraelu. Obecnie pracodawca, aby zatrudnić osobę nieposiadającą izraelskiego paszportu, musi udowodnić, że nie jest w stanie znaleźć pracownika o odpowiednich kwalifikacjach na lokalnym rynku. Surowe przepisy wizowe mają zostać zmienione w 2016 roku.

Obcokrajowcy wzbogacą świat startupów

Przygotowywany program zakłada powstanie tak zwanej Innovation Visas for Foreign Entrepreneurs (dosł. „Wiz innowacyjnych dla zagranicznych przedsiębiorców”). która ma być przyznawana na dwa lata zagranicznym inwestorom, przedsiębiorcom i specjalistom z branży technologicznej, którzy wykażą, że prowadzona przez nich działalność będzie miała korzystny wpływ na gospodarkę Izraela. W pierwszej fazie programu, do współpracy zostanie zaproszonych dwanaście izraelskich firm, których zadaniem będzie zapewnienie przybywającym obcokrajowcom niezbędnej pomocy, miejsca do pracy i wprowadzenia ich do izraelskiego środowiska startupowego. Po dwóch latach od otrzymania Inovation Visa obcokrajowcy będą mogli ubiegać się o tzw. Expert visa, zezwalającą na pobyt w Izraelu na czas nieokreślony i umożliwiającą korzystanie z lokalnych grantów i programów wspierających przedsiębiorców.

Wyścig o specjalistów

Władze Izraela wierzą, że nowe przepisy pozwolą na napływ obcokrajowców, którzy wzbogacą środowisko startupowe o swoją wiedzę i doświadczenie, a zwiększenie różnorodności i konkurencji na lokalnym rynku pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój izraelskiego ekosystemu. Po przyjęciu zapowiadanych zmian Izrael będzie piętnastym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie specjalnych przepisów imigracyjnych dla pracowników z branży informatycznej. Na tej liście oprócz Stanów Zjednoczonych i państw Europy zachodniej znajdują się już między innymi Chile, Tajwan oraz Korea Południowa. Izrael dołączy tym samym do międzynarodowego wyścigu o najlepszych specjalistów, zachęcanych przez różne kraje do rozpoczynania swojej działalności w danym regionie i dzielenia się swoimi pomysłami, wiedzą i zapałem.

Katarzyna Zajic

Absolwentka iranistyki i kulturoznawstwa krajów Bliskiego Wschodu. Oprócz podróży i poznawania obcych kultur pasjonuje ją świat najnowszych technologii. Z zaciekawieniem przygląda się branży technologicznej w Iranie i pozostałych państwach regionu. Angażuje się w promowanie osiągnięć lokalnych przedsiębiorców i potencjału rynku IT w krajach rozwijających się.