KPT ScaleUp umie w #DemoDay

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

KPT ScaleUp umie w #DemoDay

Udostępnij:

Zespół wiodącego polskiego akceleratora przemysłu 4.0 znów potwierdził, że do DemoDay podchodzi kreatywnie. Tym razem KPT ScaleUP zaprosił 14 swoich startupów na targi ITM Industry Europe w Poznaniu, gdzie zorganizował także Startup Days.

„Koniec wieńczy dzieło”, rzekł swego czasu Owidiusz, wskazując, że to, co ostatnie potwierdza wszystkie wcześniejsze czyny. I od tej pory nikt inny nie wymyślił lepszej definicji DemoDay, czyli wydarzenia zamykającego turę akceleracji. To podczas tego wydarzenia przedstawiciele startupów wykorzystują wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas programu akceleracyjnego wsparcia. I to wtedy prezentują, jak ich innowacja została udoskonalona, dostosowana do potrzeb przemysłowego partnera oraz zastosowana w praktyce.

Jedyną stałą jest zmiana. Dlatego konwencje DemoDay, organizowanych przez działający w strukturach Krakowskiego Parku Technologicznego akcelerator KPT ScaleUP, zmieniają się po każdej edycji. DemoDay w konwencji silent disco? Było. DemoDay w nowoczesnym studiu telewizyjnym, wzorowanym na studiach największych stacji informacyjnych? Zorganizowane. DemoDay pośród technologicznie zaawansowanych, bezgłośnie poruszających się robotów dla Przemysłu 4.0? A jakże. Przy tak bogatej i różnorodnej historii, opracowanie koncepcji kolejnego DemoDay powinno stanowić niemałe wyzwanie. Inspiracja przyszła sama. Przyszła z Poznania, a dokładnie z targów ITM Industry Europe.

Perfekcyjnie zmatchowani

Największe polskie targi Przemysłu 4.0 i największy polski akcelerator Przemysłu 4.0 – czy to nie materiał na dobraną parę? Spoiler: ta historia ma rzeczywiście happy end. Podczas poznańskich targów KPT ScaleUP nie tylko przeprowadził DemoDay, ale jeszcze przez wszystkie cztery dni trwania ITM Industry Europe prowadził strefę Startup Days. Było to stoisko, na którym można było porozmawiać o akceleracji, poznać mechanizm jej działania oraz przekonać się, jaką przewagę konkurencyjną jest ona w stanie zapewnić. W strefie Startup Days swoje rozwiązania prezentowały także startupy wspierane przez KPT ScaleUP.

–Chcemy pokazać, że w Polsce powstaje świetna myśl technologiczna i zakładane są szybko rozwijające się startupy, które mają ciekawe rozwiązania do zaoferowania przemysłowi 4.0 i którym to rozwiązaniom warto się przyglądać – zaznacza Bartosz Józefowski, wicedyrektor działu parku technologicznego.

O prawdziwości jego słów najlepiej świadczy oferta akcelerowanych startupów obecnych na targach w Poznaniu. Można było m.in. zapoznać się ze stworzonym przez Autonomy Now systemem ADAS, zwiększającym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierowców autobusów miejskich marki Solaris, opracowaną przez ReliaSol aplikacją PdM App do przewidywania awarii oraz optymalizacji prac serwisowych czy też z pochodzącymi od Silencions innowacyjnymi metodami tłumienia wibracji i hałasu w zakładach przemysłowych.

Scena przemysłowych trendów

Jednym z ważniejszych wydarzeń drugiego dnia targów był organizowany przez KPT ScaleUP DemoDay. Na scenie „Trendy dla Przemysłu” wystąpiło 14 przedstawicieli startupów. W krótkich i dynamicznych prezentacjach przybliżali swoje innowacje, ale i opowiadali o współpracy z przemysłowymi partnerami. Można było więc dowiedzieć się, jak Maspex zamierza rozwijać stworzoną przez Swapp! sieć refillomatów czy też przekonać się, jak ASTOR wykorzystuje rozwiązanie oparte na AR i dostarczane przez Meetlify.

O specyfice współpracy w ramach akceleratora, ale z punktu widzenia odbiorcy technologii, mówił Daniel Maksym, kierownik działu projektów rozwojowych w PGNiG. – Wierzymy w nowe technologie i nowe rozwiązania biznesowe. Rolą akceleratorów oraz takich zespołów jak mój jest doprowadzanie do współpracy między małym podmiotem, który swoją wartość buduje na technologii, a dużym graczem, który ma procedury i złożone systemy. To, co robimy, to doprowadzamy do zrozumienia między dużym biznesem a startupami. Przekładamy język korporacji na język zrozumiały dla startupów – podkreślał przedstawiciel PGNiG.

Oprócz startupów występujących na scenie, można było zapoznać się także z 70 innymi technologicznymi spółkami. Wystarczyło tylko sięgnąć po dostępny w strefie Startup Days „Radar Innowacji Przemysłu 4.0”, czyli opracowany przez hub4innovation oraz KPT ScaleUP przewodnik po najciekawszych startupach gotowych do wprowadzenia realnej zmiany w polskim przemyśle. „Radar” można pobrać online.

Filmową relację z DemoDay można obejrzeć tutaj.

Współpraca zawsze możliwa

– Wybraliśmy poznańskie targi, ponieważ jest to dla naszych startupów nie tylko możliwość prezentacji swoich rozwiązań na scenie, ale także nieporównywalna możliwość odbycia rozmów i nawiązania kontaktów z setkami firm przemysłowych – wyjaśnia Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP. Ale także i zespół KPT ScaleUP poszukiwał nowych relacji. Niedawno akcelerator rozpoczął rekrutację zagranicznych startupów, które miałyby swoimi produktami czy usługami wesprzeć polską czwartą rewolucję przemysłową. Odpowiadająca za nabór Małgorzata Chmielewska, specjalistka ds. akceleracji, zachęcała obecne na targach firmy do zgłoszenia się do programu w roli odbiorcy technologii. –Zapraszamy do współpracy duże i średnie przedsiębiorstwa przemysłowe, które szukają innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak utrzymanie ruchu, logistyka czy cyberbezpieczeństwo – wyliczała przedstawicielka KPT ScaleUP.

Po więcej informacji o działalności akceleratora KPT ScaleUP oraz możliwościach współpracy warto udać się na oficjalnego fan page’a oraz stronę marki na LinkedIn.

 

Artykuł powstał we współpracy z KPT ScaleUp