Fot: Екатерина Лаут – https://www.soccer.ru/galery/1055391/photo/733400, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70279921
Cristiano Ronaldo wchodzi w świat tokenów NFT
W trakcie trwania akcji Cristiano Ronaldo wyemituje serię kolekcji NFT, którą kibice będą mogli nabyć wyłącznie za pośrednictwem platformy Binance NFT. Pierwszy rzut będzie dostępny jeszcze w tym roku.
– Relacje z moimi fanami są dla mnie bardzo ważną częścią mojego życia zawodowego. Bardzo cieszy mnie bycie częścią pomysłu zderzenia ich z zupełnie nowymi doświadczeniami poprzez udostępnienie unikatowej kolekcji NFT. Wiem, że będą oni nastawieni równie entuzjastycznie, jak ja – mówi piłkarz Manchester United.
Na chwilę obecną nie wiemy w zasadzie wiele o kolekcji Cristiano Ronaldo. Tokeny NFT emitowali jednak także inni celebryci.
Ozzy Osbourne i zmutowane nietoperze NFT
Brytyjski wokalista metalowy był jednym z pierwszych celebrytów, którzy weszli do świata tokenów. Jeszcze w grudniu 2021 r. zapowiedział swoją kolekcję NFT tzw. CryptoBatz, czyli nietoperzy mających nawiązywać do incydentu w trakcie koncertu Des Moines w stanie Iowa w 1982 r.
Wówczas to Ozzy Osbourne wsadził do ust nietoperza, którego znalazł na scenie. Na początku myślał, że to gumowa zabawka, lecz kiedy nietoperz zaczął się wiercić i próbował uciec – Ozzy spanikował i przypadkowo odgryzł mu głowę.
Kolekcja Ozzy’ego miała powstać we współpracy z NFT Sutter Systems i zawierać 9666 unikalnych nietoperzy. Co więcej – miały one „mutować”, tj. łączyć się z zupełnie innymi nietoperzami NFT i tworzyć całkowicie nowe tokeny. W świat ten weszli także Floyd Mayweather czy Paris Hilton. A w Polsce raper Sokół, Doda i influencerka Marti Renti.
Snoop Dogg i oszustwo w Nowym Jorku
Czołowym NFT-owym entuzjastą jest także raper Snoop Dogg, który wraz z artystą Coldie wyemitował m.in. kolekcję Decentral Eyes Portrait Series. Snoop jest zaangażowany w świat tokenów NFT od kwietnia 2021 r. Wówczas to wypuścił swoją pierwszą kolekcję, tj. Nyan Dogg, która miała być nawiązaniem do japońskiego mema Nyan Cat. Calvin Cordozar Broadus Jr jest też znanym kryptoentuzjastą, m.in. dogecoina.
Nic dziwnego, że to potężne nazwisko jest też często w świecie blockchaina wykorzystywane w niekoniecznie pozytywnych celach. Niedawno na własne oczy przekonali się o tym członkowie konferencji NFT.NYC, którą odwiedził sobowtór Snoop Dogga, tj. Doop Snogg. Ten miał zostać wynajęty przez blockchainowy startup Fair.xyz, żeby przyciągnąć uwagę do swojego projektu. Wiele osób dało się nabrać nawet pomimo tego, że Doop wygląda na młodszego, miał doklejone sztuczne wąsy, a co najważniejsze – plakietkę z napisem „Doop Snogg”.
Mimo to twórcy akcji zadbali o wszelkie szczegóły – jeden z członków startupu podawał się za ochroniarza Snogga, dookoła niego mieli latać paparazzi, a część członków konferencji robiła sobie z nim zdjęcia. Na „podróbkę” Doop Snogga dała się nabrać m.in. Shweta Malik, która dąży do chronienia kryptoentuzjastów przed oszustwami w świecie blockchaina. Według jej słów ochroniarz Snogga na pytanie czy to prawdziwy Snoop Dogg – miał odpowiedzieć, że tak. Co ciekawe – członkowie Fair.xyz nie mają sobie nic do zarzucenia. I to pomimo tego, że nawet nie zapytali Snoopa, czy mogą niejako wykorzystać jego wizerunek do promocji swojego projektu.
Ba, profesjonalny sobowtór rapera – Eric Finch – który często współpracował z samym Doggiem, twierdził, że startup próbował wcześniej zatrudnić go do tego projektu, ale odmówił, bo czuł, że będzie to próba oszustwa. Świat tokenów NFT jest niestety pełen podobnych historii, często kończących się o wiele gorzej. Dość powiedzieć, że platforma OpenSea oszacowała, iż 80% projektów NFT było zwykłym oszustwem.