Farmy wertykalne jak klocki lego. Polaron opracował modułowy system upraw wertykalnych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Farmy wertykalne jak klocki lego. Polaron opracował modułowy system upraw wertykalnych

Udostępnij:

Zespół Polaron opracował modułowy system upraw wertykalnych, wyposażony w nanotechnologię, który umożliwia łatwą budowę oraz przyłączanie kolejnych modułów. Na rynku oficjalnie zadebiutuje w lipcu w połączeniu z przedsprzedażą własnego tokenu.

Rynek upraw wertykalnych jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów globalnej gospodarki. W głównej mierze uzależnione jest to od ciągłego wzrostu zapotrzebowania na żywność, ale również postępującymi zmianami klimatu i rosnącymi kosztami upraw konwencjonalnych.

Uprawy hydroponiczne i wertykalne charakteryzują się o prawie 95% zmniejszonym zapotrzebowaniem na wodę, niezbędne nawożenie oraz są całkowicie wolne od stosowania pestycydów i chemii. Możliwość kontroli uprawy, brak czynników zewnętrznych i równomierne plonowanie są kolejnymi zaletami, jakie należy zaznaczyć po pozytywnej stronie przewag w odniesieniu do klasycznych metod rolnictwa.

Czy takie rozwiązania to przyszłość?

Niewątpliwe, rozwijająca się technologicznie cywilizacja ze stale rosnącym apetytem na podbój kosmosu, a także postępujące zmiany klimatu wymagają bardziej precyzyjnych metod uprawy żywności. Do tej pory jednak, mimo bardzo zaawansowanej technologii i stałego rozwoju całego rynku – uprawy wertykalne pozostają drogą inwestycją, której opłacalność zależy od wielu czynników. Dlatego najszybszy wzrost
obserwujemy w miejscach najbardziej zurbanizowanych, dla których brak jest alternatyw w postaci klasycznej uprawy rolnej.

Zespół Polaron opracował modułowy system upraw wertykalnych, który umożliwia łatwą budowę oraz przyłączanie kolejnych modułów. Podstawą każdego modułu jest konstrukcja o podstawie 1 metra kwadratowego posiadająca 5 tac uprawnych – dających łącznie 5 metrów kwadratowych uprawy dla każdego modułu. Moduły mogą pracować niezależnie lub być łączone w całe hodowle nawet do 1 hektara – bez zwiększenia kosztów instalacji oraz uprawy.

Prace nad technologią uprawy trwały prawie 3 lata, a zespół może pochwalić się takimi osiągnięciami jak opracowanie technologii elektrostymulacji, która stabilizuje napięcie powierzchniowe komórek roślin. Podczas prac, przeanalizowany został każdy aspekt technologii, do tego stopnia, że zespół opracował specjalny rodzaj polimeru, z którego odlewane będą podzespoły Polarona. Dzięki temu możliwa jest tania i szybka wysyłka w dowolne miejsce na świecie.

– Jeśli mamy dokonać globalnej transformacji – potrzebujemy rozwiązania, które posiada nowoczesną technologię, ale równocześnie jest proste w obsłudze, łatwe w implementacji oraz wysyłce na cały świat. Tak powstał Polaron P1. Modułowy system uprawy wertykalnej, wyposażony w nanotechnologię, ale jednocześnie ekstremalnie prosty w obsłudze. Myślę, że trudniej złożyć łóżko z Ikei niż zbudować uprawę wertykalną na tych urządzeniach – CEO Polaron Hubert Mrozek.

Na co dzień przy projekcie pracuje 18 osób oraz kilku strategicznych partnerów głównie z zakresu międzynarodowych kontaktów. Produkt został opracowany i przetestowany do końca 2021 roku. Swoją bazę posiada w Mielcu i dysponuje parkiem maszynowym oraz przestrzenią logistyczną gotową do pełnowymiarowej produkcji. Na rynku oficjalnie zadebiutuje w lipcu w połączeniu z przedsprzedażą własnego tokenu.