Dlaczego warto wziąć udział w startup weekendzie. Poradnik dla początkujących

Dodane:

Karolina Wojdarska Karolina Wojdarska

Udostępnij:

W tym roku w samej Polsce odbędzie się 11 startup weekendów. Nigdy nie brałeś udział w tego rodzaju wydarzeniu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co możesz zyskać wybierając się na ten event oraz jak się do niego przygotować.

Zdjęcie główne artykułu by stocksnap.io

Po co mi Startup Weekend?

1. Konfrontujesz swój pomysł z oczekiwaniami rynku i potencjalnymi inwestorami

Jest to idealny sposób, aby w jednym miejscu otrzymać feedback z tak wielu stron. Mentorzy, czyli ludzie z otoczenia biznesu i nowych technologii przez trzy dni dają ci pełnowartościowy feedback na temat Twojego produktu. Uczestnicy, mogą być grupą celową, którą poddasz badaniu użyteczności produktu. Jurorzy to zazwyczaj przedstawiciele funduszy inwestycyjnych lub korporacji, którzy powiedzą Ci czy na twoim produkcie da się zarobić i jak pozyskać na jego rozwój środki finansowe.

2. Poznajesz ciekawych ludzi

Startup Weekend skupia ludzi, którzy interesują się nowymi technologiami i poruszają się w obszarze startupów. Są to pozytywnie zakręceni freelancerzy, pracownicy korporacji, którzy chcą rozwijać swój pomysł po godzinach, programiści, studenci a nawet osoby kompletnie z poza startupowych obszarów. Wszystkich łączy jedno- chęć poszukiwania inspiracji i prowadzenia kreatywnego biznesu, który wywodzić będzie się z pasji. To właśnie sprawia, że podczas startup weekendu różnice kulturowe, językowe, wiekowe – nie mają znaczenia. Podczas trzech dni intensywnej pracy poznajesz pasjonatów, którzy tak jak Ty chcą czegoś więcej od życia. I o to właśnie chodzi.

3. Uczysz się przydatnych metod modelowania biznesowego

Poznasz ciekawe techniki modelowania biznesowego. Dowiesz się na czym polega lean canvas. Dokonasz analizy działań, potrzeb i przypadków użycia dla swojego produktu. Czy robiłeś to już kiedyś dla swojego startupu? Jeśli tak, to świetnie. Tą wiedzą także możesz się podzielić. Inni pozwolą ci spojrzeć na modelowanie biznesowe ze swojego punktu widzenia. To także może być dla ciebie cenna lekcja.

4. Możesz znaleźć inspiracje

Pomysły innych maja tę cudowną moc, że inspirują do własnych. To wydarzenie może cię kompletnie odmienić, zwłaszcza gdy wybierasz się na nie bez konkretnego pomysłu. Czasami kreatywność innych otwiera nam furtkę do innego myślenia. A wtedy dzieje się magia. Jeśli do tej pory myślałeś także, że tylko pomysł ma znaczenie, podczas tego eventu zrozumiesz, że to tylko składowa całej machiny nazywanej startupem. Często bardzo ciekawe startupy nie odnoszą sukcesu, bo zabrakło tam po prostu rzetelnych działań. Zrozumiesz też, że w każdym teamie powinna być osoba odpowiedzialna za masę mało kreatywnych rzeczy, które trzeba wykonać, aby biznes naprawdę funkcjonował. Z takim oglądem sytuacji będzie ci łatwiej podejść do tworzenia własnego projektu tuż po zakończeniu eventu.

5. Poznajesz proces powstawania startupu

W startup weekendach nie chodzi często robienie realnego biznesu. Dużo ważniejszy jest proces tworzenia, który ukazuje błędy, nasuwa pytania. Tu pod okiem mentorów – specjalistów z branży możesz rozwiać swoje wątpliwości i pójść we właściwym kierunku. Dowiesz się o kilku przydatnych narzędziach, które ułatwią ci wykonywanie grafik, komunikację w zespole, planowanie zadań oraz makietowanie aplikacji. I to wszystko w jeden weekend.

Jak się przygotować?

1. Zrób research

Znajdź najbliższy startup weekend. Ale uwaga, nie chodzi o to, aby rzucać się na pierwszy lepszy event. Starannie sprawdź mentorów. To z nimi będziesz pracować przez trzy dni. Wybierz taki event gdzie będą mentorzy, którzy dadzą wartościowy feedback dla właśnie twojego produktu. Ważne by znali branżę i mieli doświadczenie w „mentorowaniu”.

2. Zbierz team

Zaproś do współudziału kolegów ze szkolnej ławki, lub z pracy. To zawsze fajna okazja do kolejnej integracjia a może przy tym wyjdzie wam wartościowe przedsięwzięcie, które zawojuje świat nowych technologii. Jeśli nie masz planu na team, nie przejmuj się. Na miejscu możesz dołączyć do już istniejącego zespołu i z nim pracować.

3. Zrób benchmark

Przygotuj listę potencjalnej konkurencji dla Twojego produktu. Ten proces podczas startup weekendu zajmuje zwykle najwięcej czasu, bo jest to jeden z pierwszych elementów, o który proszą mentorzy. Jeśli zrobisz to wcześniej, zaoszczędzisz czas, będziesz o krok dalej już na starcie. A może jak powtórzysz swój research to okaże się, że dowiedziałeś się czegoś nowego, co ułatwi Ci prace nad projektem.

4. Oceń skalowalność

Każdy biznes musi zarabiać. I o to pokrótce chodzi w skalowalności. Nie oznacza to, że biznesy które na początku drogi nie są skalowalne nie będą nigdy zarabiać pieniędzy. Tutaj przykładem może być Kwejk, który na starcie nie przynosił zysku. Także sami twórcy nie za bardzo wiedzieli z czego miałby być generowany. Niemniej w miarę rozwoju serwis odnalazł swój model biznesowy i dziś można powiedzieć, że jest jednym z lepiej prosperujących serwisów prezentujących treść rozrywkową zarabiających na reklamie.

5. Odpocznij

To bardzo ważne, aby myśleć kreatywnie. Pamiętaj, że czeka cię wytężona umysłowo praca przez najbliższe 54 godziny. Warto wcześniej odświeżyć głowę. Pójść na spacer, jogę, pobiegać lub pojeździć na rowerze i przede wszystkim się wyspać. To pomaga się wyluzować i myśleć bardziej twórczo.

Najbliższy Startup Weekend odbędzie we Wrocławiu. Będzie trwał od 4 do 6 marca 2016 roku w siedzibie IBM Client Center przy ul. Muchoborskiej we Wrocławiu.