Fundacja Startup Poland po 12-stu miesiącach. Najważniejszym osiągnięciem jest współpraca z Ministerstwem Rozwoju

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Trzeciego kwietnia 2015 roku Eliza Kruczkowska objęła stanowisko dyrektora generalnego Fundacji Startup Poland. Po dwunastu miesiącach pracy pochwaliła się osiągnięciami organizacji. Najważniejszym jest współpraca z Ministerstwem Rozwoju.

Startupowcy, administracja publiczna i politycy

– Jesteśmy zgodni z tym, że Polska ma wielki i niewykorzystany potencjał innowacyjności, który musimy uwolnić, a entuzjazm i zapał do pracy młodych Polaków to przyszłość gospodarki naszego kraju. Dlatego naszym głównym celem jest zbudowanie świadomości tego potencjału wśród administracji publicznej i polityków, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – tak o celach Fundacji Startup Poland pisała Eliza Kruczkowska, gdy rok temu obejmowała stanowisko CEO organizacji.

Trzeciego kwietnia po dwunastu miesiącach pracy pochwaliła się, że plan został zrealizowany. Za najważniejsze osiągnięcie uznaje współpracę Fundacji Startup Poland z Ministerstwem Rozwoju, które w ramach „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, potocznie nazywanym Planem Morawieckiego, uwzględniło siedem na dziesięć postulatów pochodzących z Deklaracji Programowej Startup Poland.

Współpraca z Ministerstwem Rozwoju

W efekcie organizacja zarządzana przez Elizę Kruczkowską uruchomiła wraz z warszawskim startupem Sugester serwis, gdzie przedsiębiorcy do 31 marca mogli zgłaszać propozycje zmian w prawie, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. I tak, mogli sugerować, jak powinna nazywać się nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej oraz czym powinna się charakteryzować. Wnioski zostały zebrane i jak tłumaczy CEO Fundacji Startup Poland przekazane Ministerstwu Rozwoju.

Wśród sukcesów Kruczkowska wymienia także samo stworzenie Deklaracji Programowej. – Do dziś udało się zebrać 824 podpisów (choć przyznaję, że zakładałam, iż uda się dojść do tysiąca) – pisze. Wskazuje, że równie istotne było sporządzenie raportu „Polskie Startupy Raport 2015”. – Tu ukłon w Waszą stronę – gdyby niepoświęcony czas i zaangażowanie społeczności nie udałoby się stworzyć dokumentu, który teraz leży na biurku niejednego urzędnika zajmującego się innowacjami – dodaje.

Edukacja startupowców  

Ten rok ma być dla organizacji równie pracowity, co ostatnie dwanaście miesięcy. Wspólnie z Koalicją na Rzecz Polskich Innowacji instytucja zarządzana przez Elizę Kruczkowską opracowuje kilka poradników, w tym dotyczących podatków i crowdfundingu. Będzie także pomagać startupom kontaktować się z mediami i inwestorami, przekazywać wiedzę i promować rodzime produkty na arenie międzynarodowej.

– To był bardzo intensywny rok, pewnie tak jak pierwszy rok w każdym startupie. Bo choć na początku zaczynałam w pojedynkę, natrafiłam na dużo pomocnych dusz. Dlatego nie sposób nie podziękować wszystkim tym, którzy kibicowali, bo to przez cały czas dodawało energii; tym, którzy krytykowali i poddawali pod wątpliwość zasadność działania tej organizacji, bo to jeszcze bardziej mobilizowało mnie do pracy; nawet tym, co byli obojętni, bo to motywowało do rozszerzenia pola działania. I dalej motywuje! – pisze Kruczkowska.

Źródło: Startup Poland