Naukowcy stworzyli urządzenie, które ostrzeże przed atakiem padaczki. Na jego rozwój pozyskali 2 mln euro

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala w Bonn opracowali urządzenie wearable, które ostrzeże epileptyków przed zbliżającym się atakiem padaczki. Na rozwój projektu pozyskali 2 miliony euro od niemieckiego rządu. Niebawem ruszą jego testy.

 

Chory dostanie alert o zbliżającym się ataku padaczki

EPItect niemal do złudzenia przypomina typowy aparat słuchowy, niemniej jego działanie jest zupełnie inne. Monitoruje organizm pacjentów, którzy cierpią na epilepsję i ostrzega ich przed zbliżającymi się atakami padaczki. Sensory umieszczone w urządzeniu gromadzą dane, przekazują je do stacji bazowej, gdzie automatycznie są analizowane. Następnie informacje o nadchodzącym napadzie wyświetlają się na smartfonie użytkownika. 

– Pacjenci z epilepsją często boją się niespodziewanych ataków w miejscach publicznych – mówi Dr Rainer Surges, koordynator projektu, cytowany w komunikacie prasowym. Według badaczy EPItect ma być systemem wczesnego ostrzegania, który pozwoli chorym przygotować się na najgorsze, a bliskim pacjenta odpowiednio reagować w razie potrzeby. Wyjaśniają, że jest to istotnie, bo w ekstremalnych przypadkach napady padaczki mogą skończyć się nawet śmiercią.

Połowa chorych rozpoznaje objawy

Dodają, że epileptycy nie zawsze jednak potrafią właściwie rozpoznać objawy choroby. Głównie dlatego, że część z nich nie jest tak oczywista, jak utrata przytomności i drgawki. Wśród nich naukowcy wymieniają m.in. cmokanie. – Szacujemy, ze pacjenci dostrzegają świadomie maksymalnie połowę napadów – mówi Dr Rainer Surges. Ponadto niektóre z nich występują także podczas snu, kiedy to zupełnie uchodzą uwadze chorego.

Żeby móc prawidło zdiagnozować zbliżający się atak, pacjent musiałby być podłączony do elektroencefalografu, który rejestruje fale mózgowe. Urządzenie to zwykle znajduje się w szpitalach, przez co chory nie może samodzielnie wykonać badania. Zdaniem naukowców z Uniwersyteckiego Szpitala w Bonn, EPItect pomoże epileptykom lepiej monitorować organizm w każdej codziennej sytuacji.

Dwa miliony euro od niemieckiego rządu

Póki co jednak urządzenie jest w fazie prototypu. W najbliższym czasie zespół stojący za projektem zamierza ja udoskonalić, m.in. zminiaturyzować i przetestować na wyselekcjonowanej grupie epileptyków. Następnie, gdy sprzęt będzie działać poprawnie, trafi na rynek. W realizacji przedsięwzięcia badaczom pomoże niemiecki rząd, który zainwestował w EPItect dwa miliony euro.