Na zdjęciu: Joerg Rheinboldt | fot. M.Skotarczak
– Startup Zone to centrum międzynarodowych innowacji infoShare. Strefa przez dwa dni konferencji byławypełniona osobami, które chciały spotkać młode startupy, speakerów Startup Stage czy inwestorów poszukujących pomysłów z globalnym potencjałem – mówi Małgorzata Jasnoch – CEO Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. – Ponadto ogromne zainteresowanie i emocje wzbudził wśród widzów Startup Contest – dodaje Prezes STARTERA.
Do największej w Europie Środkowo-Wschodniej startupowej rywalizacji zgłosiło się niemal 200 firm z 13 krajów, w tym: Polski, Ukrainy, Rosji czy Singapuru. We wtorek, 17 maja podczas ćwierćfinału w STARTERZE, spośród 34 firm wyłoniono 19, które wystąpiły w półfinale pierwszego dnia infoShare. Do finału przeszły: Reality Games, Sup4Nav, Nexbio, vBionic, Deckard, Footsteps i SaaS Manager. Większość finalistów pochodziła z Polski, zagranicznym projektem był Deckard, rozwijany w Niemczech. Każda z firm miała tylko 5 minut na to, aby przekonać jury do swojego projektu.
I miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. euro, ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańska, zdobył lubelski projekt Nexbio. Jest to firma biotechnologiczna oferująca dedykowane analizy oparte o badania DNA na potrzeby rynku rolniczego czy ochrony roślin. Dzięki ich rozwiązaniom możliwe jest wcześniejsze i bardziej precyzyjne wykrywanie zagrożeń związanych z mikroorganizmami atakującymi rośliny. Spółka powstała 9 miesięcy temu w ramach projektu Innova-Invest realizowanego przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.
– Zgłaszając się do konkursu, wiedzieliśmy, że firma ma spory potencjał, ale czuliśmy, że konkurencja będzie silna. I to się potwierdziło, bo poziom konkursu był naprawdę wysoki. Nagrodę przeznaczymy na dalszy rozwój badań DNA na potrzeby rynku rolniczego – mówi Marcin Stachyra, Managing Director w Nexbio.
Kolejne stopnie na podium zajęły firmy: Reality Games (II miejsce) – producent gier sprzężonych z mediami społecznościowymi i Deckard (III miejsce) – aplikacja pozwalająca programistom na szybkie odszukanie fragmentu kodu. Otrzymały one pakiety z bezpłatnym dostępem do biurka w STARTERZE oraz możliwość bezpłatnych konsultacji z doradcami STARTERA.
Ponadto jury, w którym zasiadał m.in. Jon von Tetzchner (twórca przeglądarek Vivaldi i Opera), Joerg Rheinboldt z czołowego niemieckiego akceleratora – Axel Springer Plug and Play czy Luisa Maier z German Tech Entrepreneurship Center, wybrało spośród finalistów najbardziej kreatywną polską firmę. Ten tytuł trafił do vBionic – zajmującej się budowaniem protez dłoni, które mają być tańsze i bardziej funkcjonalne niż obecnie dostępne na rynku. Firma będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym finale konkursu Creative Business Cup w Kopenhadze.
– Trwają również rozmowy inwestorów z firmami, biorącymi udział w Startup Contest. Startupy mogą zdobyć dofinansowanie z puli 1 milina euro zadeklarowanej przez inwestorów. Oprócz szansy na spotkanie z inwestorami uczestnicy infoShare mogli posłuchać wybitnych osobistości na Startup Stage – tłumaczy Anna Wylężek z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
Na Startup Stage, jednej z 4 scen infoShare, gościło 23 międzynarodowych speakerów. A wśród nich Susan Lindner z agencji PR Emerging Media, która opowiedziała o sposobach na prowadzenie komunikacji przez przedsiębiorców oraz Triin Kask (rozwijająca startup Greenhouse), która radziła, jak podejmować trudne decyzje takie, jak wybór CEO w początkującej firmie. Za to berliński program wsparcia dla startupów zaprezentował Joerg Rheinboldt, CEO akceleratora Axel Springer Plug and Play.
Tegoroczna konferencja infoShare zgromadziła około 5 tysięcy uczestników, jest to wynik lepszy niż w zeszłym roku, gdy gdańskie Amber Expo odwiedziło 4 tysiące osób. infoShare rozwija się, a wraz z nią Startup Zone, która już po raz 3. gościła na konferencji. Strefę startupową organizuje Fundacja infoShare i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.