Aplikacja Moovizy dla Saint-Etienne
10 spotkań Euro 2016 odbędzie się w Saint-Etienne i Lyonie, położonych we wschodniej Francji. Kibice odwiedzający ten region mogą liczyć na bardzo przydatne narzędzie Moovizy. To aplikacja, która dostarcza dane na temat lokalnych środków transportu publicznego: pociągów, autobusów miejskich i dalekobieżnych, tramwajów, rowerów miejskich oraz o pobliskich lotniskach: Saint-Étienne Loire i Lyon Saint-Exupéry. Można ją bezpłatnie pobrać na systemy Android i iOS.
Aplikacja umożliwia zaplanowanie trasy i śledzenie jej na mapie, szacuje czas podróży oraz wyświetla informacje o pobliskich przystankach i stacjach. W pociągu podróżni za pomocą smartfona mogą kupić różne rodzaje biletów: jednorazowy, karnet na 10 przejazdów i bilet całodniowy na czas Euro 2016. Ich aktywacja odbywa się poprzez połączenie Bluetooth i umieszczone w kasownikach beacony – wystarczy zbliżyć telefon do kasownika. Każdy z 400 kasowników w pociągach z tego regionu ma taki nadajnik.
Aplikacja pozwala zaplanować trasę samochodową, uwzględniającą natężenie ruchu w czasie rzeczywistym, podpowiada również parkingi w pobliżu wraz z liczbą wolnych miejsc. Wskazuje, gdzie znajduje się najbliższa stacja z wolnymi rowerami miejskimi, a na lotnisku informuje o opóźnieniach samolotu oraz numerach gate’ów i taśm bagażowych przypisanych do lotu.
– Rewelacyjne w Moovizy jest to, że agreguje ona wszystkie informacje dotyczące transportu. Każdy z przewoźników, firm i instytucji mógł zrobić własną aplikację, ale zdecydowali się na lepszy model „wszystko w jednym”. To rozwiązanie dla nich tańsze, a dla użytkowników wygodniejsze – komentuje Michał Świerz, CEO firmy Syngeos, która specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych technologii w marketingu oraz w rozwiązaniach smart city.
Bransoletki bezstykowe w Lille
Lille to wysunięte najbardziej na północ miasto rozgrywek – odbywa się w nim sześć meczy, a władze miasta spodziewają się przybycia ok. 300 tys. kibiców. Specjalnie na tę okazję operator komunikacji miejskiej Transpole wraz z Gemalto, światowym liderem w dziedzinie cyfrowych systemów bezpieczeństwa, przygotowali dla pasażerów bezstykowe bransoletki-bilety. Opaski na ręce korzystają z technologii NFC i działają we wszystkich środkach komunikacji – autobusach, tramwajach i w metrze. Bilety można łatwo wczytać do urządzenia w każdym kiosku należącym do sieci Transpole. Bransoletki zostały wprowadzone na Euro, ale zostaną w użytku również po zakończeniu mistrzostw.
– Wykorzystanie technologii wearable w komunikacji miejskiej jest strzałem w dziesiątkę – daje podróżnym wolność korzystania ze różnych środków komunikacji, dowolność przesiadek i wygodę. Jednak łatwiejszym rozwiązaniem dla turysty byłoby umożliwienie kupna biletu na bransoletkę już w autobusie zamiast konieczności odwiedzenia kiosku – zauważa Michał Świerz.
Bezpieczniej z geolokalizacją
Po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu wszyscy zadawali sobie pytanie o bezpieczeństwo podczas Euro 2016. By je zapewnić, francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzyło aplikację, która wyśle do użytkowników alert o zagrożeniu terrorystycznym oraz informacje, co mają robić w sytuacji zagrożenia. Aplikacja SAIP wykorzystuje geolokalizację, by dotrzeć z informacją do osób znajdujących się w pobliżu zagrożenia. Alerty mają być wysyłane do 15 minut po potwierdzeniu niebezpiecznego wydarzenia i będzie można je udostępnić w mediach społecznościowych. SAIP umożliwia również monitorowanie powiadomień dla ośmiu różnych obszarów geograficznych, gdy chcemy sprawdzić bezpieczeństwo bliskich znajdujących się w innym mieście Francji. Aplikacja jest dostępna w języku francuskim i angielskim na systemy Android i iOS.
– Aplikacja działa sprawniej i szybciej niż tradycyjne formy komunikacji, np. połączenie z numerem alarmowym czy próba znalezienia policjanta, który udzieli informacji. Technologia w służbie bezpieczeństwa upraszcza służbom kierowanie akcją ratunkową, zapobiega wybuchom paniki i minimalizuje ryzyko fałszywego alarmu – komentuje ekspert z firmy Syngeos.
fot. pixabay.com