Senior developer to doświadczony programista, ale w ramach akcji Very Senior Developers zaangażowano i przeszkolono seniorki – większość z nich w wieku 60+. Będą uczyć dzieci języka przyszłości, czyli programowania komputerowego.
– Przewracamy do góry nogami stereotyp, w którym seniorzy uczą się od młodszych korzystania z nowych technologii. Tym razem to najmłodsi będą się uczyć od seniorów. Tablet nie musi być ścianą oddzielającą dzieci od realnego świata. Może być wspólnym placem zabaw do twórczej nauki, łączącym pokolenia. – mówi Van Anh Dam z Kids Code Fun, inicjatorka projektu.
Seniorki sprawdziły się już w boju i 3 września po raz kolejny poprowadzą w warszawskim Google Campus bezpłatne warsztaty. Najmłodsi zaprogramują pod ich okiem swoją pierwszą animację komputerową. Zapisy trwają.
– To wspaniałe uczucie, móc dzielić się z dziećmi wiedzą, nawiązać z nimi więź przez wspólne programowanie. Kiedyś nie korzystałam z tabletu ani komputera. Dziś już nie chcę rezygnować z możliwości, które dają. – mówi Bożena Adamska, jedna z seniorek.
– Bardzo podoba mi się w programowaniu to, że można stworzyć coś własnego, chciałabym uczyć się dalej! A dzieci zaskakująco szybko łapały wszystko, co miałyśmy im do przekazania. – dodaje jej koleżanka, Anna Matan.
Dzieci na koniec pilotażowego warsztatu oceniały pracę seniorek w skali od jednej do trzech gwiazdek. Średnia ocen zdecydowanie powyżej 3 gwiazdek, które dla wielu były niewystarczającym maksimum w skali. Pojawiła się nawet gwiazdka ze znakiem nieskończoności.
Programowanie komputerowe nazywane jest językiem przyszłości, a według Komisji Europejskiej do 2020 roku będzie w Europie brakować pół miliona pracowników w branży IT.
– Nie możemy sobie pozwolić na zaniedbanie edukacji cyfrowej dzieci. To będzie strata nie tylko dla przyszłości gospodarki, ale i społeczeństwa. Nie każde dziecko musi zostać programistą. Ale każde przez naukę programowania może rozwijać swoją kreatywność, analityczne myślenie i budować w sobie odwagę do poszukiwania wiedzy, popełniania błędów. – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes IGT Poland.
Na stronie projektu można zapisać dziecko na darmowe warsztaty i odbiór bezpłatnego poradnika jak uczyć dzieci programowania. Znajdą się w nim nie tylko wskazówki z jakich narzędzi korzystać, ale również w jaki sposób uczyć nawet gdy nie jest się programistą.
fot. pixabay.com