Green Zebras otrzymał „Dolnośląski Bon na Innowacje”, aby dalej rozwijać technologię ekstrakcyjną

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Green Zebras

Udostępnij:

Wrocławska spółka Green Zebras zbudowała jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii produkcyjnych do pozyskiwania ekstraktów z roślin zielarskich, konopi włóknistych i chmielu. Firma otrzymała właśnie „Dolnośląski Bon na Innowacje”, przyznawany przedsiębiorstwom finansującym usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny.

Od kilku lat w wielu branżach widoczny jest powrót do produktów naturalnych oraz wykorzystywania ekstraktów roślinnych. Do łask powróciły także konopie, przez długi czas postrzegane jedynie przez pryzmat konopi indyjskich, wykorzystywanych rekreacyjnie z oczywistym naruszeniem prawa. Obecnie wiedza na temat konopi włóknistych, niezawierających THC, i ich korzystnego działania profilaktycznego, jest dużo bardziej powszechna niż jeszcze kilka lat temu, dlatego też coraz więcej branż decyduje się na wykorzystywanie ich w swoich produktach.

Skala inwestycji w zaplecze technologiczne umożliwiające jakościową ekstrakcję substancji biologicznie aktywnych z ziół i konopi jest często poza zasięgiem mniejszych krajowych firm, wykorzystujących w swoich produktach ekstrakty roślinne. Wrocławska spółka Green Zebras jest odpowiedzią na potrzebę takich podmiotów, świadcząc dla nich usługi ekstrakcyjne, bez zamiaru kreowania własnych produktów, konkurujących z usługobiorcami.

– Jeszcze rok temu naszym celem było stworzenie technologii pozwalającej na pozyskanie z suszu roślinnego ekstraktów o bogatym profilu fitozwiązków występujących w roślinach. Dziś technologia ta jest już w pełni przetestowana. Naszą wartością jest też zespół doświadczonych specjalistów, z unikalną na rynku wiedzą. Chcemy, by Green Zebras w perspektywie kilku lat stało się jednym z głównych graczy na polskim rynku przetwórstwa i pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów z różnych gatunków roślin uprawianych w tej części Europy, a wytwarzane nad Wisłą ekstrakty zastępowały te importowane dziś Azji mówi prof. Tomasz Stuczyński, członek zarządu Green Zebras.

Green Zebras odcina bony od swojej technologii

Spółka otrzymała właśnie 85 tys. zł wsparcia na dalszy rozwój technologii ekstrakcyjnej
w ramach „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje”.
Grant, przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska, finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. Co więcej, w ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

Dotację wykorzystamy do rozpoznania składu fitochemicznego nowych ekstraktów roślinnych na podstawie wyników analiz, opartych na najbardziej zaawansowanych technikach analitycznych – tak zwanej pełnej metabolomiki. Uzyskamy pełniejszą niż do tej pory identyfikację związków biologicznie czynnych w konopiach włóknistych. Konopie są dla nas interesujące z uwagi na aktualne trendy, jednak nasze możliwości są znacznie szersze – równolegle pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem optymalnych metod ekstrakcji dla wielu gatunków roślin, w tym np. chmielu i ziół, zawierających metabolity wtórne, stosowane coraz częściej jako nutraceutyki w terapiach i profilaktyce – wyjaśnia prof. Tomasz Stuczyński.

Legalne konopie dla zdrowia

Pasty i olejki CBD wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki, m.in. przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmacji. Mimo bardzo niewielkiej zawartości w konopiach włóknistych psychoaktywnego THC, ich uprawy oraz obrót suszem konopnym reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Na rosnące zapotrzebowanie na ekstrakty z konopi odpowiadają nowelizacje tej ustawy, które podnoszą do tej pory bardzo rygorystyczne limity dopuszczalnego w konopiach włóknistych poziomu THC, ale i upraszczają cały proces nadzorowania ich upraw i skupu.

– Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody i realizujemy już zlecenia na ekstrakty z konopi włóknistych. Zainteresowanie naszymi usługami ekstrakcyjnymi z konopi jest bardzo duże, ponieważ mamy nie tylko świetny sprzęt, ale i doświadczenie technologiczne. Starając się być o jeden krok do przodu, jako jeden z niewielu podmiotów w Polsce, posiadamy zaplecze techniczne do uzyskiwania z konopi włóknistych ekstraktów pozbawionych THC. Klientów przekonuje też nasze indywidualne podejście oraz fakt, że sami ustawiliśmy się w roli podwykonawców, nie zaś ich konkurentów – mówi Andrij Włach, prokurent w Green Zebras i jeden z założycieli spółki, a zarazem zarządzający funduszem Kvarko.

Rynek ekstrakcji ciągle rośnie

Globalny rynek ekstraktów roślinnych osiągnął w 2021 r. wartość 34,4 mld dolarów (segment wyciągów ziołowych szacuje się na 8,70 mld dolarów), a jego prognozowaną wartość na 2027 r. oszacowano na 61,5 mld dolarów, co oznacza uśredniony roczny przyrost wartości na poziomie 12,3 proc. Równie optymistycznie kształtuje się rynek przemysłu związanego z uprawą i przetwarzaniem konopi, rozwijający się w szybkim tempie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jego globalną wielkość oszacowano na 4,13 mld dolarów w 2021 r. i oczekuje się, że w latach 2022-2030 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 16,8 proc.