Fot: Krzysztof Białoskórski, Sejm RP, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Ustawa SInF wejdzie w życie
Ustawa o Systemie Informacji Finansowej ma być wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy zapobiegającej wykorzystaniu systemów finansowych do prania pieniędzy czy wspierania terroryzmu. Polski Sejm zagłosował za przyjęciem ustawy. Za było 254 posłów, przeciw 188 – nikt nie wstrzymał się od głosu.
Jak podaje PAP dzięki Systemowi Informacji Finansowej (SInF) możliwe będzie gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych. Tyczy się to wszystkich rachunków bankowych, SKOK-ów czy rachunkach płatniczych w innych podmiotach – prawdopodobnie neobankach czy fintechach.
Ustawa obejmie też rachunki maklerskie i zbiorcze wraz z tymi, służącymi do ich obsługi. Dodatkowo SInF obejmie umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych. Tyczyć się to będzie wszystkich osób fizycznych.
Posłuchaj podcastu:
Służby będą mieć dostęp do danych o Twoim rachunku
Informacje z SInF będą dostępne dla realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, policji, CBA, ABW, SKW, SWW, Żandarmerii Wojskowej, SG, GIIF, KAS czy Agencji Wywiadu. Dotychczasowo podobną funkcję pełnił system OGNIVO. SInF ma być jednak efektywniejszy.
Dane o rachunkach będą przekazywane za pośrednictwem systemu STIR. Pierwsze roczne sprawozdanie z działalności w zakresie SInF szef KAS złoży za 2023 r. Ustawa została przesłana pod obrady Senatu.