Aż 77 proc. polskich przedsiębiorców optymistycznie spogląda na „czwartą rewolucję przemysłową”, a kolejne 83 proc. zgłasza zainteresowanie nowymi technologiami. Globalnym miernikiem biznesowego optymizmu jest między innymi dynamika firmowych inwestycji w narzędzia do analityki Big Data. Ta zaś na przestrzeni ostatnich lat, rosła w tempie dwucyfrowym. W przypadku polskich firm skala inwestycji w narzędzia do analityki wielkich zbiorów danych wzrosła z poziomu 49 proc. w 2014 roku – do 68 proc. w roku ubiegłym.
Zgodnie z raportem GE Global Innovation Barometer 2016 aż 73 proc. przedsiębiorstw z całego świata zainwestowało w ubiegłym roku w swoją infrastrukturę technologiczną, w celu skuteczniejszej analizy wielkich zbiorów danych. To o 30 proc. więcej firm, niż w poprzednim badaniu, w którym takie inwestycje deklarowało „tylko” 43 proc. przedsiębiorstw. Dane najczęściej wykorzystują do optymalizacji procesów decyzyjnych: takie działanie deklaruje obecnie 6 na 10 firm (61 proc.). Biznes napędzany danymi (data-driven business) stopniowo staje się zatem faktem, a dane są paliwem nie tylko dla branży reklamowej czy sektora IT. Korzysta z nich również sektor fin-tech, np. banki, telekomy, a także firmy consultingowe oraz ubezpieczeniowe. Powód? Informacje zakodowane w strumieniu Big Data pozwalają firmom na uzyskanie 360-stopniowego oglądu biznesowej sytuacji, a także skuteczniejszą realizację strategii firmy.
– Przedsiębiorstwa wykorzystujące analitykę wielkich zbiorów danych zawsze są o ten przysłowiowy krok przed konkurencją. Dane dostarczają im precyzyjnych wskazówek o funkcjonowaniu firmy, jej konkurencji czy profilu klienta. Firmy wykorzystujące dane w swoich procesach decyzyjnych są bardziej elastyczne, szybciej działają i reagują na zmiany rynkowych trendów, a także mają możliwość antycypowania problemów czy zagrożeń, które mogą nadejść w kolejnych miesiącach, dzięki zastosowaniu symulacji z użyciem danych – wylicza benefity z analityki danych Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies, warszawskiej spółki specjalizującej się w Big Data marketingu. Jego firma stworzyła OnAudience, czyli największą hurtownię danych w Europie, która zbiera i przetwarza informacje o zachowaniach i preferencjach anonimowych internautów, a następnie umożliwia firmom ich monetyzację. Do końca tego roku warszawska spółka ma analizować już ponad 3 mld plików cookies, co de facto oznacza, że będzie znała profile zainteresowań i zachowań każdego europejskiego internauty – Dane są motorem napędowym przychodów firm. Firmy wykorzystujące w biznesie podejście data-driven notują dziś dwucyfrowe wskaźniki przychodów. Tak wynika z raportu Forrester Insight Driven Business. Przedsiębiorstwa wykorzystujące analitykę Big Data w tym roku zarobią około 400 miliardów dolarów, a wskaźnik rocznego wzrostu ich przychodów będzie oscylował pomiędzy 27 proc. a 40 proc. To tempo dziesięciokrotnie szybsze niż to, w jakim rozwija się dzisiaj globalna gospodarka – dodaje Piotr Prajsnar.
Wykorzystanie analityki wielkich zbiorów danych do optymalizacji procesów decyzyjnych w firmach przynosi efektowe rezultaty. Wedle raportu autorstwa CapGemini 6 na 10 przedsiębiorstw (61 proc.) twierdzi, że dane i analityka Big Data stały się nawet głównym katalizatorem ich przychodów, a także ocenia ten obszar jako wartościowy dla usprawniania dotychczasowych produktów i usług firmy.
– W dzisiejszej, cyfrowej ekonomii, każdy liczący się biznes wart jest tyle, ile posiadane i przetwarzane przez niego dane. Dlatego nie powinno dziwić, że firmy przywiązują dziś tak wielką uwagę do analizy zarówno własnych zasobów cyfrowych, jak i danych typu 3rd party, gromadzonych na zewnętrznych platformach Big Data. Firma analityczna Deloitte twierdzi nawet, że wkraczamy w świat „wszechobecnej analityki”, gdzie każdego dnia dane spełniają kluczową rolę w procesach decyzyjnych organizacji i w życiu firm. Analitycy Deloitte wymieniają nawet monetyzację danych jako jeden z najważniejszych trendów biznesowych nadchodzących lat – mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.
Firma badawcza IDC szacuje, że wydatki firm na rozwój infrastruktury odpowiadającej z analitykę Big Data, a także na oprogramowanie i usługi wykorzystujące dane, rośnie średnio o 23,1 proc. rokrocznie. Do końca tego roku wydatki firm na rozwiązania z zakresu analityki Big Data mają sięgnąć 23,8 mld dolarów, ale już w 209 roku niemalże się podwoją, sięgając 48,6 mld dolarów. Do tego czasu przychody przedsiębiorstw korzystających z analityki danych przekroczą wedle IDC poziom 187 mld dolarów.
fot. pixabay.com