Tylko połowa ankietowanych pomorskich firm z sektora MŚP czerpie korzyści z narzędzi IT

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

50% małych i średnich przedsiębiorstw dobrze zna narzędzia IT, służące optymalizacji ich biznesu i korzysta z nich. Pozostałym nadal brakuje tej wiedzy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Goyello, gdańską spółkę z branży IT.

Od lutego do kwietnia tego roku małe i średnie firmy z Pomorza brały udział w badaniu, którego celem było poznanie poziomu korzystania i wiedzy o narzędziach IT pomocnych w optymalizacji oraz prowadzeniu biznesu. Respondenci to w 77% firmy usługowe. Ponad połowa (63%) działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Ankieta, przeprowadzona przez firmę Goyello, odbyła się przy wsparciu Pracodawców Pomorza, Invest in Pomerania, InvestGDA oraz Olivia Business Centre.

Narzędzia IT stosowane w pomorskich MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa nie są liderami w korzystaniu z dostępnych, często darmowych, narzędzi usprawniających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz kontaktami z klientami. Jedynie co drugi z badanych przedsiębiorców korzysta z wydawałoby się popularnych narzędzi, jakimi są telekonferencje i chaty. Z możliwości pracy grupowej na jednym dokumencie korzysta 42% badanych przedsiębiorców. Narzędzia do zarządzania zadaniami wykorzystuje co czwarty przedsiębiorca. CRM jest wdrożony w nieco ponad połowie przedsiębiorstw (58%). Narzędzi z tzw. business intelligence używa 30% przedstawicieli MŚP.

– Z jednej strony mamy tradycjonalizm i przywiązanie do znanych od lat narzędzi, przy jednocześnie relatywnie małej otwartości czy potrzeby zmiany. Znam wiele mikro-firm, które bez możliwości grupowej pracy na jednym dokumencie nie byłyby w stanie realizować zleceń i poprawnie współpracować ze swoimi klientami. Wymienione w badaniu narzędzia bardzo ułatwiają prowadzenie biznesu, często w jednej chwili dają informację na temat klientów, stanu realizacji zleceń, itd. Ułatwiają delegację zadań oraz kontrolę ich realizacji. W dzisiejszych czasach zespoły projektowe są coraz bardziej rozproszone, a Internet umożliwia pozyskiwanie klientów z całego świata. Dlatego przedsiębiorcy powinni być świadomi, że prędzej czy później będą musieli poznać i wdrożyć przynajmniej najpopularniejsze narzędzia informatyczne – mówi Peter Horsten, dyrektor zarządzający Goyello.  

Projekty IT w pomorskich przedsiębiorstwach

Przedsiębiorców zapytano również o projekty IT zrealizowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wynik pokazuje, jak bardzo niehomogeniczny jest to rynek. Ponad połowa ankietowanych (58%) zainwestowała w nową stronę internetową, ale co czwarty badany nie widzi takiej potrzeby. Jedynie 15% ma to w planach w tym roku. Co czwarta firma wdrożyła aplikację biznesową, a co piąta planuje zrobić to w tym roku. Jednak ponad połowa badanych kompletnie ignoruje ten typ narzędzi. Aplikację mobilną zamówiło i wdrożyło 17% badanych podmiotów, a prawie co czwarty (23%) planuje to zrobić w ciągu najbliższego roku. Na poważną przebudowę lub realizację sklepu internetowego zdecydował się co dziesiąty przedsiębiorca woj. Pomorskiego, a 5% planuje zrobić to w tym roku.  

– Aby firmy mogły rozwijać się harmonijnie, powinna być zachowana równowaga między narzędziami IT stosowanymi wewnątrz firmy, jak i służącymi do obsługi i pozyskiwania klientów. Tymczasem z naszych badań wynika, że jest w tej kwestii spora dysproporcja. Firmy inwestują chętniej w rozwiązania informatyczne związane z zewnętrznym funkcjonowaniem biznesu, jak strona www, aplikacje do kontaktu z klientami, itp. Mniej środków przeznaczają na narzędzia, które wspomagają działania wewnętrzne. Moim zdaniem firmy, w których brak nowoczesnych technologii wewnętrznych, nie będą w stanie dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Zostaną w tyle za trendami, za którymi podążają klienci i pracownicy. W rezultacie przestaną być konkurencyjne – przestrzega Peter Horsten.

fot. pixabay.com