Podczas AWS Cloud Day w Warszawie została zaprezentowana aktualizacja raportu przygotowanego przez niezależną firmę Strand Partners na zlecenie Amazon Web Services. Punktem wyjścia jest ogłoszona w 2021 r. przez Komisję Europejską (KE) „Droga do Cyfrowej Dekady ”, program transformacji cyfrowej Europy do 2030 r. Obejmuje ona działania w 4 obszarach: cyfryzacji usług publicznych, budowy infrastruktury, rozwoju umiejętności technicznych oraz transformacji cyfrowej firm, definiując konkretne cele do osiągnięcia przez kraje Unii i całej UE.
Polska ma szansę stać się liderem w Europie
Obecnie już 30% polskich firm korzysta z AI, co oznacza wzrost o 36% w stosunku do roku 2023. Firmy, które korzystają ze sztucznej technologii, zgłaszają pozytywny wpływ nowej technologii na ich organizacje. 83% z nich zgłasza pozytywny wpływ na wartość biznesu, a 79% – na oszczędności kosztów.
– Dzięki uwolnieniu potencjału sztucznej inteligencji, Polska ma okazję, aby stać się europejskim liderem w tej dziedzinie. Aby tego dokonać kluczowe będzie uzupełnienie luki w
umiejętnościach oraz klarowne regulacje. Jednocześnie zwiększając inwestycje w sztuczną inteligencję, Polska może w pełni wykorzystać potencjał AI do napędzania wzrostu
gospodarczego, budowania odporności cybernetycznej oraz cyfrowej transformacji biznesu – mówi Tomasz Stachlewski, dyrektor ds. technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon Web Services (AWS).
Istotne bariery we wdrażaniu AI
Implementacja sztucznej inteligencji nie jest jednak idealnie prosta. Firmy wskazują istotne bariery w tym temacie:
- 29% zgłasza, że trudno jest zatrudnić osoby posiadające dobre umiejętności cyfrowe.
- 28% wskazuje, że barierą może być również szkolenie istniejącego personelu.
- 27% organizacji wskazuje za trudność poruszanie się po niejasnych przepisach dotyczących AI.
Aż 85% ankietowanych firm jest jest skłonnych zaoferować wyższe wynagrodzenie kandydatom przeszkolonym w zakresie AI, przy średnim proponowanym wzroście wynagrodzenia o 28%.
Cyberbezpieczeństwo najbardziej poszukiwaną umiejętnością cyfrową
Już 61% firm uważa umiejętności związane z AI za krytyczne lub bardzo ważne dla ich codziennej działalności. Umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa są najbardziej poszukiwanymi umiejętnościami cyfrowymi. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: generatywna AI oraz umiejętność analizy danych.
W ciągu ostatniego roku 79% firm zwiększyło swoje inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Co nas czeka w przyszłości? Sektor obronności wyróżnia się jako lider w rozwoju tej umiejętności cyfrowej, z 84% firm planujących dalsze zwiększenie wydatków na cyberbezpieczeństwo.
Sektor obronny liderem w zakresie wdrażania AI w Polsce
W sektorze obronnym aż 71% firm integruje AI ze swoimi działaniami, wykorzystując sztuczną inteligencję do:
- kontroli jakości (39%),
- tworzenia treści (34%),
- wykrywania oszustw (34%).
W czołówce wykorzystania AI znajdują się również sektory: produkcji (47%), usług finansowych (40%). Najmniej na implementacji sztucznej inteligencji skupiają się MŚP z wynikiem 25%.
AI w zależności od branży, jest wykorzystywane w różnych celach. W sektorze obronności i produkcji firmy najbardziej skupiają się na poprawie wydajności i usprawnianiu procesów podejmowania decyzji. MŚP które wdrożyły AI, wykorzystują ją głównie do analizy predykcyjnej i automatyzacji systemów
– Co interesujące, najwięcej polskich firm korzysta z AI w sektorze obronnym. Może to wynikać ze szczególnego położenia geopolitycznego Polski. Dlatego tak istotne staje się u nas wykorzystanie nowych technologii do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i nie tylko – dodaje Stachlewski.
Czytaj także:
- Amazon i Anthropic pod lupą brytyjskich regulatorów: CMA bada 4 mld dolarów inwestycji
- Nowy raport AI Chamber: już 90% MŚP stosuje sztuczną inteligencję. Tylko 4% obawia się AI