Advanced Protection Systems, spółka produkująca antydronowe radary, sprzedała pakiet akcji funduszowi

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Advanced Protection Systems, spółka produkująca antydronowe radary, sprzedała pakiet akcji funduszowi

Udostępnij:

W sierpniu 2023 r. fundusz Enterprise Investors Fund IX objął „znaczący pakiet mniejszościowy” akcji firmy Advanced Protection Systems, producenta radarów i systemów antydronowych z Polski. Wartość inwestycji i liczba nabywanych akcji nie została ujawniona.

Założycielami Advanced Protection są Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm, którzy zawodowo zajmują się elektronika oraz komercjalizacją wynalazków. Polski system przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Z ich rozwiązania korzystają już służby specjalne na Bliskim Wschodzie oraz NATO.

W 2019 r. firma wprowadziła na rynek zupełnie nowy produkt – naziemne zabezpieczenia dużych terenów przemysłowych i obiektów infrastruktury krytycznej. Sensory radarowe mają chronić przed wejściem na dany obszar nieupoważnionych do tego osób i pojazdów.

Wzrost obrotów

W 2022 r. Advanced Protection Systems odnotowała gwałtowny wzrost obrotów i ze straty rok wcześniej przeszła do zysków, na co wpływ miał wybuch wojny w Ukrainie i szerokie wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w działaniach wojennych, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania technologią przeciwdziałania dronom, które oferuje.

Enterprise Investors Fund IX obejmuje „znaczący pakiet mniejszościowy” akcji Advanced Protection Systems

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. i utworzyła dziesięć funduszy. Fundusze te zainwestowały łącznie 2,2 mld euro w 155 spółek i zakończyły inwestycje w 137 spółkach. Od 2023 r. firma inwestuje środki funduszu Enterprise Fund IX, który finansuje wykupy akcji spółek i rozwój firm z sektorów rosnących, głównie handlu detalicznego, usług finansowych,  ochrony zdrowia, informatyki, outsourcingu procesów biznesowych i produkcyjnych.

Dzięki wsparciu Enterprise Investors planujemy utrzymać dynamiczny wzrost APS. By móc zrealizować ten ambitny cel zwiększymy tempo, w jakim rozwijamy nasze możliwości technologiczne, produkcyjne i organizacyjne. Znaleźliśmy partnera biznesowego, który podziela naszą wizję, wspiera nasze cele i wierzy w nasz potencjał powiedział w rynekpracowniczy.pl Maciej Klemm, współzałożyciel i prezes APS.  

– APS jest przygotowana na realizację bardzo ambitnej strategii ekspansji międzynarodowej wnadchodzących latach. Jestem przekonany, że ogromne doświadczenie EI w optymalizacji struktury korporacyjnej, konceptualizacji i wdrażaniu najkorzystniejszego finansowania, a także rekrutacji najwyższej kadry kierowniczej zaowocuje bardzo owocną współpracą – mówił Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję w APS.

 

Tworzą system do monitoringu jakości wody i powietrza. Rozmawiamy z twórcami Mobile Monitoring

Prawie 5 mln zł dla REAKTO, startupu wykorzystującego drony do ochrony mienia