Aether Biomedical to polski startup rozwijający technologie medyczne, pomagające w rehabilitacji osób z urazami, a także umożliwiające im funkcjonowanie dzięki zaawansowanym protezom kończyn. Startup stawia sobie za cel rozwiązanie problemu czucia pomiędzy ludzkim ciałem a protezą, które pozwoli na jej bardziej naturalną integrację z użytkownikiem.
Założony w Poznaniu startup oferuje już swój pierwszy produkt – Zeus. To wielofunkcyjna bioniczna proteza górnej kończyny, która jest sterowana za pomocą sygnałów elektrycznych wysyłanych przez mięśnie (EMG). Zeus jest już dziś dostępny w 12 państwach Unii Europejskiej i Azji, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod prototypowania i produkcji, w tym druku 3D, jest bardziej przystępny cenowo niż konkurencyjne rozwiązania.
Aether Biomedical założyli Dhruv Agrawal i Faith Jiwakhan, którzy podczas stażu na studiach medycznych zajmowali się rehabilitacją pacjentów z urazami kończyn. Zaobserwowali przede wszystkim niską efektywność całego procesu, w tym kosztowne bioniczne protezy, które są niedostępne dla większości użytkowników. Jako dwudziestolatkowie przenieśli się razem ze swoim pomysłem do Polski i zaczęli rozwijać Aether Biomedical oraz bioniczną protezę Zeus ze wsparciem inwestorów oraz grantów na badania i rozwój. Dotychczas startup pozyskał łącznie blisko 8 mln zł (2 mln dolarów).
Teraz Aether Biomedical pozyskał finansowanie w wysokości 14 mln zł (3,6 mln dolarów) w rundzie inwestycyjnej, której przewodził nowojorski fundusz Story Ventures, a także obecni inwestorzy – niemiecko-polski Sunfish Partners, indyjski Chiratae Ventures, amerykański Joyance Partners oraz aniołowie biznesu – Taylor Burton i Andrew Modell.
Pozyskane środki Aether Biomedical planuje przeznaczyć przede wszystkim na intensywne prace badawczo-rozwojowe, w obszarach sztucznej inteligencji i robotyki. W kolejnych miesiącach startup będzie kontynuować rozwój produktów z linii Zeus, a w szczególności jego układ kontroli z sensorycznym sprzężeniem zwrotnym.
W tym celu Aether Biomedical planuje powiększyć swój zespół. Dziś liczy on 25 osób, w tym specjalistów z dziedziny robotyki, uczenia maszynowego, ale także z doświadczeniem w branży protetycznej. Do końca roku firma chce zatrudnić kolejnych 15 osób, inżynierów i deweloperów, w tym specjalistów od przetwarzania biosygnałów, którzy przyczynią się do dalszego rozwoju technologii. Startup planuje także zatrudnić między innymi menedżerów produkcji i specjalistów od marketingu, którzy zajmą się promocją produktów.
– Story Ventures inwestuje m.in. w firmy medyczne, które wykorzystują nowoczesne sensory i pochodzące z nich dane, by poszerzać możliwości ludzkiego organizmu. Trudno o startup, który lepiej wpisuje się w tę misję niż Aether Biomedical. Już przy pierwszym spotkaniu Dhruv zrobił na nas olbrzymie wrażenie, swoją umiejętnością stworzenia i komercjalizacji urządzenia medycznego, które będzie przystępne cenowo. Jeszcze większe wrażenie robi na nas jego wizja wykorzystania danych do zmapowania systemu mięśniowo-szkieletowego człowieka, by stworzyć uniwersalną platformę do rehabilitacji. Gdy poznaliśmy resztę zespołu i zrozumieliśmy, jak utalentowani ludzie rozwijają Aether, z łatwością podjęliśmy decyzję o inwestycji. Aether Biomedical ma szansę stać się liderem w swojej branży i wierzymy, że dzięki wsparciu kapitałowemu może ją definiować przez kolejne lata – mówi Brian Yormak, partner w Story Ventures.
– Decyzja o ponownej inwestycji w Aether Biomedical była dla nas bardzo łatwa. To wyjątkowy zespół, który realizuje wizję lepszej przyszłości dla milionów ludzi. Rozwijane przez nich oprogramowanie w przyszłości będzie mogło usprawnić całą branżę rehabilitacji i protetyki, tworząc bioniczne protezy i inne narzędzia, które będą wielokrotnie bardziej inteligentne niż teraz. Tempo, w jakim zespół rozwija swoją platformę jest imponujące – mówi Dr Marcus Erken, partner w Sunfish Partners
– Założyliśmy Aether Biomedical, by rozwiązać największe problemy utrudniające rehabilitację i rozwój technologii asystujących. Tworząc i rozwijając naszą protezę kończyny górnej, Zeus, zdecydowaliśmy się zacząć od źródła problemu i zlikwidować kluczową barierę: brak komunikacji między urządzeniem a użytkownikiem i przestarzałe metody sterowania. Wierzymy, że naszym największym kapitałem są ludzie i kultura innowacji oraz poczucie więzi z firmą, które udało się nam zbudować. Dzięki wsparciu inwestorów, którzy podzielają naszą wizję oraz wartości, możemy realizować misję tworzenia nowej generacji urządzeń medycznych, a także cyfrowej platformy do rehabilitacji w oparciu o dane biomedyczne – mówi Dhruv Agrawal, współzałożyciel i CEO Aether Biomedical.
Kompleksowe wsparcie prawne Aether Biomedical w trakcie zakończonej rundy inwestycyjnej zapewniał Jędrzej Szymczyk i jego zespół z kancelarii Lewczuk Łyszczarek i Wspólnicy. Inwestora Story Ventures reprezentował radca prawny Mateusz Bednarz.