Przyszłość będzie wymagała od nas zmiany przyzwyczajeń. Wdrażając w to nowe technologie, będziemy musieli na nowo nauczyć się rozmawiać z naturą. Jak mówiła o przyszłości Róża Rutkowska (MakeGrowLab), twórczynią tworzywa SCOBY — Wszystko jest ponownie używane, a systemy recyklingu i hodowania wyglądają zupełnie inaczej. Widzę, że w 2050 r. mamy ogródek, coś rośnie wokół nas. Myślę, że nie unikniemy tego, że będziemy hodować i będziemy tego robić coraz więcej. To, co jest produkowane jest we współpracy z naturą, z procesami naturalnymi.
Teraz widzimy, że faktycznie idziemy w tym kierunku. Jest to nieuniknione. Paryska uprawa będzie największą dotąd uprawą miejską, która znajdzie sięna dachu paryskiego Expo Porte de Versailles. Uprawa będzie miała 14 tys. metrów kwadratowych.
Planowana jest uprawa ponad 30 różnych gatunków roślin, dzięki którym wyprodukowane zostanie około 1000 kilogramów warzyw i owoców każdego dnia. Nad ogrodem będzie czuwało 20 ogrodników, pielęgnujących rośliny metodami całkowicie organicznymi.
W ramach projektu oferowane będą szeregi usług związanymi z miejskim rolnictwem, w tym edukacja, warsztaty i imprezy. Najciekawsza wydaje się możliwość wynajmowania własnych, małych działek uprawnych, dzięki którym mieszkańcy Paryża będą mieli własne warzywa i owoce.
Rolnictwo miejskie na dużą skalę nie jest czymś nowym, takie projekty powstały już w m.in. Hadze, Detroit i Szanghaju. Jednakże paryskie ogrody będą największym gospodarstwem, które również stosuje aeroponiczne uprawy warzyw.
Aeroponika polega na wykorzystywaniu zamkniętego systemu wody, rośliny nie wymagają gleby. Minimalizuje się w ten sposób jakiekolwiek zanieczyszczenia. Co najważniejsze, nie będą stosowane pestycydy, a dostarczając produkty do lokalnych odbiorców, farma będzie miała niski ślad węglowy.
To jest pierwszy, największy do tej pory, pomysł na rozwiązanie upraw żywności w miastach. Największym problemem dla miast są zanieczyszczenia wytwarzane głównie przez transport. Jeśli miasta będą szły w kierunku ograniczenia ruchu, zwłaszcza w swoich centrach, będziemy świadkami rozwoju takich właśnie ogrodów.