AI, energia atomowa i przyszłość technologii. Co przyniesie 2025 rok? – Artur Kurasiński (Co-founder AImmersive)

Dodane:

Aleksandra Janik Aleksandra Janik

AI, energia atomowa i przyszłość technologii. Co przyniesie 2025 rok? – Artur Kurasiński (Co-founder AImmersive)

Udostępnij:

Jakie trendy technologiczne zdominowały mijający rok? Dlaczego AI potrzebuje renesansu energii atomowej, a startupy powinny patrzeć na biotechnologię i robotykę? Rozmawiamy z Arturem Kurasińskim, przedsiębiorcom i inwestorem, który podsumowuje rok pełen wyzwań i przełomów oraz dzieli się prognozami dla branży technologicznej na 2025 rok.

Jak podsumujesz mijający rok?

2024 był rokiem tworzenia nowych granic w technologii pod kątem AI. Zaczynamy rozumieć, że wyścig wygra ta firma, która będzie miała dostęp do taniej energii i GPU oraz danych treningowych. Te trzy rzeczy dostępne są tylko największym koncernom technologicznym i to właśnie on: Apple, Amazon, Meta, Google i Microsoft walczyły przede wszystkim o te malejące zasoby. Wszystko wskazuje na to, że skutkiem ubocznym „wyścigu AI” będzie renesans energii atomowej, bo bez niej nie da się rozwijać sztucznej inteligencji.

Które z trendów technologicznych (oprócz wszędobylskiej AI:)), o których pisałeś na swoim blogu i Linkedinie, uważasz za najbardziej przełomowe dla branży startupowej?

Jeśli byłbym obecnie startupem szukającym niszy to przyglądałbym się biotechnologii i robotyzacji – postęp związany z AI niesamowicie pchnie do przodu rozwój badań (co zostało potwierdzone nagrodami Nobla dla twórców nowych narzędzi do badania białek oraz metod obliczeniowych do projektowania i przewidywania trójwymiarowej struktury białek). Robotyka dzięki GenAI w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozwijała się niesamowicie szybko i niebawem będziemy widzieli roboty „domowe” w cenie poniżej 10 tys. dolarów. Oba tematy są idealne dla małych i zwinnych zespołów.

Jakie są Twoje prognozy dotyczące rynku nowych technologii na 2025 rok?

W roku 2025 będziemy widzieć kilka rzeczy:”dochodzenie do ściany” pod kątem algorytmów opartych o transformery, „betonowanie” rynku przez największe firmy zajmujące się rozwojem AI, starcia związane z rozwojem technologii na linii USA-Chiny oraz pierwsze „sprawdzam” dla OpenAI. Po pierwsze, firma Altmana jest na celowniku Muska, który teraz skorzysta ze swoich wpływów w Białym Domu, żeby zaszkodzić konkurentowi. Po drugie, OpenAI zaczyna także widzieć problem z kosztami swojej działalności oraz przychodami. Nie da się wiecznie pozyskiwać funduszy, obiecując tylko przełomową technologię. Po trzecie, OpenAI straciło palmę pierwszeństwa na rzecz Anthropic pod kątem jakości algorytmu, a Google nie może pokazać odpowiedzi na Perplexity, które zaczyna być realną alternatywą dla wyszukiwarki Google.

Jakie masz plany na 2025 rok?

W tym roku planujemy start StoryWeaver, naszego narzędzia AI, które jest w stanie na podstawie napisanej książki, filmu czy gry zbudować cały świat i snuć opowieść w postaci narracji audio. Wewnętrznie nazywamy to „żyjącą książką” i sądzimy, że może to być narzędzie dla dużych podmiotów, które mają silne IP i chcą monetyzować na nowym obszarze. Poza tym będę prowadził cały czas cykl spotkań związany z AI, czyli The Foundation. Chciałbym też napisać scenariusz kolejnego słuchowiska dla Audioteki.

Jakie rady dałbyś młodym startupowcom, którzy w 2025 roku chcą się wybić ze swoimi pomysłami/usługami/produktami?

Startupowcy powinni patrzeć na świat poprzez rodzące się nisze i możliwości – AI daje obecnie możliwość skrócenia przygotowania prototypu do kilku dni, przetestowania go oraz stworzenia dokumentacji czy kodu w bardzo krótkim czasie. W zasadzie będę się dziwił, jeśli VC nie będą wymagali od osób ubiegających się o finansowanie, żeby przychodzić do nich z gotowym (działającym!) prototypem usługi/produktu.

Czytaj także:

Tutaj przeczytasz więcej podsumowań 2024