AI, która buszuje w gąszczu dokumentów: Hebbia z inwestycją blisko 100 mln dol. w serii B kierowanej przez Andreessen Horowitz

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

AI, która buszuje w gąszczu dokumentów: Hebbia z inwestycją blisko 100 mln dol. w serii B kierowanej przez Andreessen Horowitz

Udostępnij:

Hebbia, startup wykorzystujący generatywną sztuczną inteligencję do przeszukiwania dużych dokumentów i dostarczania pożądanych odpowiedzi, pozyskał prawie 100 milionów dolarów serii B prowadzonej przez Andreessen Horowitz.

Taką informację podała redakcja TechCrunch, powołując się na trzech niezależnych informatorów, bezpośrednio zaangażowanych w inwestycję.

W rundzie B Hebbia została wyceniona w przedziale 700-800 milionów dolarów. Sam startup w majowym zgłoszeniu do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformował, że do tego czasu zebrał 93 miliony dolarów z oczekiwanych 100 milionów dolarów. Jak jednak donoszą dwie osoby znające temat i przywołane przez redakcję TechCrunch, runda ostatecznie osiągnęła prawie 100 milionów dolarów i została zamknięta. Najnowsze finansowanie zwiększa łączny kapitał Hebbia do ponad 120 milionów dolarów. We wrześniu 2022 r. spółka pozyskała 30 mln USD w ramach serii A, prowadzonej przez Index Ventures z udziałem Radical Ventures.

Należy zaznaczyć, że ani przedstawiciele Hebbia, ani reprezentanci Andreessen Horowitz nie odniosły się do tego tematu.

Pomóc przyjaciołom… wyspać się

Hebbia została założona w 2020 roku przez George’a Sivulkę, który założył firmę podczas pracy nad doktoratem z inżynierii elektrycznej na Stanford. Inspiracją dla Sivulki była sytuacja jego przyjaciół pracujących w branży finansowej. Poskarżyli mu się, że znaczna część ich i tak już mozolnej pracy polega na wyszukiwaniu informacji w dokumentach SEC czy innej, równie obszernej dokumentacji. Sivulka pomyślał, że sztuczna inteligencja może pomóc im zaoszczędzić godziny w biurze, dając tym samym więcej czasu na odpoczynek i sen.

Jak podkreślają przedstawiciele startupu, ich sztuczna inteligencja może przeglądać miliardy dokumentów jednocześnie, w tym pliki PDF, PowerPoint, arkusze kalkulacyjne i transkrypcje, by w rezultacie dostarczać konkretne odpowiedzi.

Z rozwiązań startupu korzystają głównie firmy świadczące usługi finansowe, w tym fundusze hedgingowe i banki inwestycyjne. W gronie odbiorców znajdują się również kancelarie prawne. Produkt firmy jest podobny do Glean, którego oprogramowanie może pobierać informacje w prostym języku angielskim z różnych aplikacji biznesowych. W lutym Glean pozyskał 200 milionów dolarów z serii D przy wycenie 2,2 miliarda dolarów, prowadzonej przez Kleiner Perkins i Lightspeed.

Czytaj także: