AI zmierzy twój prawdziwy wiek. Japończycy odkryli, co nas postarza

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

AI zmierzy twój prawdziwy wiek. Japończycy odkryli, co nas postarza

Udostępnij:

Japońscy naukowcy opracowali system sztucznej inteligencji, który na podstawie analizy hormonów potrafi określić rzeczywisty, biologcizny wiek człowieka. Badanie wykazało, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa kortyzol – hormon stresu, którego wysoki poziom może przyspieszać starzenie się organizmu.

Nasze ciała starzeją się w różnym tempie, niezależnie od wieku metrykalnego. Na ten proces wpływa wiele czynników, w tym geny, styl życia i środowisko. Naukowcy z Uniwersytetu w Osace opracowali system AI, który analizując 22 substancje, potrafi określić biologiczny wiek człowieka.

„Nasze ciała polegają na hormonach”

– Nasze ciała polegają na hormonach, aby utrzymać homeostazę. Pomyśleliśmy więc, dlaczego nie wykorzystać ich jako kluczowych wskaźnik starzenia się? – tłumaczy dr Qiuyi Wang, współautorka badania.

Zespół badawczy skupił się na analizie hormonów steroidowych, które wpływają na metabolizm, odporność oraz reakcję organizmu na stres. Zamiast badać wyłącznie ich poziomy – które mogą różnić się między jednostkami – naukowcy przeanalizowali ich wzajemne proporcje. Pozwoliło to na bardziej precyzyjne określenie wieku biologicznego danej osoby.

– Nasze podejście redukuje szum spowodowany indywidualnymi różnicami w poziomach hormonów i pozwala modelowi skupić się na istotnych wzorcach – wyjaśnia dr Zi Wang. 

Kortyzol i przewlekły stres mają duże znaczenie

Badanie wykazało, że różnice w wieku biologicznym między osobami rosną wraz z wiekiem, co naukowcy porównują do rzeki, która rozszerza się w miarę płynięcia. Szczególną uwagę zwrócono na kortyzol – gdy jego poziom się podwajał, wiek biologiczny wzrastał aż o 1,5 raza. To dowód na to, że przewlekły stres może przyspieszać proces starzenia na poziomie biochemicznym.

– Stres często omawia się w sposób ogólny, ale nasze badania dostarczają konkretnych dowodów na to, że ma on mierzalny wpływ na procesy starzenia – mówi prof. Toshifumi Takao, jeden z autorów publikacji.

Naukowcy uważają, że opracowany model może znaleźć zastosowanie w medycynie personalizowanej – od wczesnego wykrywania chorób, przez indywidualne programy wellness, po zalecenia dotyczące stylu życia, które mogą pomóc w spowolnieniu starzenia.

– To dopiero początek. Rozszerzając nasz zestaw danych i wprowadzając dodatkowe markery biologiczne, mamy nadzieję udoskonalić model i lepiej zrozumieć mechanizmy starzenia – podsumowuje dr Zi Wang.

Czytaj także: