To już trzecia runda finansowania, którą zamyka Zeus Living. Dwie poprzednie opiewały na łączną kwotę 14 mln dolarów. Dzięki dzisiejszej rundzie wycena startupu skoczyła do 205 mln dolarów.
Jednym z obecnych inwestorów w Zeus Living jest platforma Airbnb, która zajmuje się pośrednictwem w wynajmie mieszkań i domów na krótki okres. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie zainwestował
AirBnb w konkurencyjny proptech.
Jak działa Zeus Living?
Startup Zeus Living działa od 4 lat. Głównym przedmiotem działań firmy jest kupowanie i renowacja mieszkań. Potem mieszkania mogą być wynajmowane na dłuższy czas, ale co najmniej 30 dni. Z usługi wynajmu korzystają przeważnie osoby będące w delegacjach.
Oferta Zeus Living jest, póki co dostępna zaledwie w kilku wybranych miastach w USA.
Firma w ostatnim roku zwiększyła swoje przychody o 300%. Aktualnie przychody startupu
wynoszą 100 mln dol. W Zeus Living pracuje 250 osób, które zarządzają ponad 2 tys. nieruchomości.
Do tej pory z usług platformy skorzystało ponad 27 tys.użytkowników.
Obie firmy skorzystają na współpracy
Inwestycja w konkurencję brzmi… co najmniej dziwnie. Przynajmniej z pozoru. Okazuje się bowiem, że na inwestycji skorzystają obie firmy.
W ramach umowy pomiędzy firmami oferty Zeus Living pojawią się w amerykańskiej wersji aplikacji Airbnb. Taki ruch zwiększy prawdopodobnie liczbę klientów tego serwisu.
Airbnb także może skorzystać na współpracy z Zeus Living, ponieważ poszerzy swoją ofertę o wynajem długoterminowy.
Nieoficjalnie wiadomo, że w I kwartale 2019 r. Airbnb osiągnął przychody w wysokości 9,4 mld dolarów. Firma zadebiutuje na giełdzie w pierwszej połowie 2020 r.
Airbnb inwestuje też w mniejsze startupy
Airbnb kontynuje strategię poszerzania swoich zasięgów o mniejsze firmy. Celuje w biznesy, które wpisują się w tematykę nieruchomości bądź turystyki.
W październiku tego roku Airbnb zainwestował 60 mln dolarów w holenderską platformę Tiqets, która oferuje rezerwację biletów do muzeów i innych atrakcji kulturalnych.
Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane do stworzenia bardziej funkcjonalnych narzędzi dla lokalnych partnerów oraz budowania ciekawszych doświadczeń dla klientów i przyspieszenia rozwoju usługi.
Serwis powstał w 2014 r. Od tego czasu korzystają z niego miliony ludzi w ponad 60 krajach. W tej chwili firma zatrudnia ponad 200 osób.
Lavanda – proptech w stylu Airbnb
Zeus Living to nie jedyna platforma działająca na rynku nieruchomości, która pozyskała w ostatnim czasie dofinansowanie.
Lavanda, to platforma SaaS założona w 2014 r. Umożliwia krótko- i średnioterminowy wynajem nieruchomości. Działa w obszarze domów wielorodzinnych, mieszkań typu build-to-rent (BTR), studenckich, apartamentów oraz wynajmu wakacyjnego.
We wrześniu tego roku startup pozyskał 5 milionów dolarów od prywatnego inwestora – Henley Investments, który jako deweloper zbudował już 10 000 lokali mieszkalnych. Właściciele Henley Investments upatrują w inwestycji obopólnych korzyści, a przede wszystkim wzrostu dochodów.