Airly zamyka kolejną rundę finansowania. Tym razem na 5,5 mln dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Airly founders

Udostępnij:

Globalne plany krakowskiego startupu Airly coraz bliżej realizacji. Zespół odpowiedzialny za system do monitorowania jakości powietrza właśnie zamknął kolejną rundę finansowania.

Sifted podaje, że Airly zebrało od inwestorów 5,5 miliona dolarów, a pozyskane środki polski zespół przeznaczy na międzynarodową ekspansję. Co prawda, krakowski startup już rozwija się poza Polską, bo udostępnia swój system w 50 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, ale teraz dalej chce umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W realizacji powyższego celu Polakom pomogą zagraniczni inwestorzy.

Udział w rundzie finansowania wzięły brytyjskie fundusze VC – firstminute capital i Pi Labs – a także dotychczasowi inwestorzy, między innymi cenieni przedsiębiorcy i aniołowie biznesu. Wśród nich Richard Branson, który stoi za Virgin Group, Cal Henderson, współzałożyciel Slacka i Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake.

Poprzednia runda finansowania

Do tej pory Airly zebrało blisko 8 mln dolarów. Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku zespół krakowskiego startupu pochwalił się mniejszą rundą finansowania, która wyniosła wtedy 2 mln dolarów. Niemniej również wtedy Airly przyciągnęło znanych inwestorów, bo wśród nich znalazł się wspomniany już Richard Branson.

– Jakość powietrza to globalny problem. Według danych WHO 9 na 10 ludzi na świecie oddycha skażonym powietrzem. Naszą rolą jest dostarczanie społecznościom na całym świecie najbardziej rzetelnych i aktualnych danych o naturze zanieczyszczeń. Wiedza i zrozumienie przyczyn zanieczyszczeń powstających w naszym otoczeniu to pierwszy krok do skutecznej walki z problemem – powiedział przy tej okazji Wiktor Warchałowski, CEO i współzałożyciel firmy.

Ekspansja

Również przy okazji poprzedniej rundy finansowania Airly zdradziło swoje plany dotyczące międzynarodowej ekspansji, między innymi o której w minionym roku rozmawialiśmy z Marcinem Gnatem, PR & Communication Manager w Airly.