Airofit Breathing Trainer pomaga w zwiększeniu pojemności płuc i łagodzi stres

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Airofit Breathing Trainer pomaga w zwiększeniu pojemności płuc i łagodzi stres

Udostępnij:

Zdarza się, że biegacze lub inni sportowcy, pomimo treningu, męczą się wchodząc po schodach. Jakiś czas temu, duńska firma Airofit stworzyła urządzenie do treningu oddechu, żeby przeciwdziałać zadyszce i pomóc w zwiększeniu pojemności płuc.

Producent Airofit Breathing Trainer twierdzi, że ich produkt może pomóc poprawić wyniki sportowe o 8% w ciągu 8 tygodni. Urządzenie wygląda jak miniaturowy automat oddechowy do nurkowania, z tym że nie posiada wężyka. Airofit składa się tylko z ustnika i czujnika ciśnienia.

Jak działa Airofit? 

Wystarczy oddychać przez 5-10 minut w spoczynku dziennie, korzystając z aplikacji (dostępnej na iOS i Androida). Urządzenie działa na zasadzie treningu mięśni oddechowych. Technika ta poprawia funkcjonowanie mięśni oddechowych poprzez określone ćwiczenia. Gdy opanujesz jeden poziom, aplikacja nakieruje cię na regulację pokręteł z boku urządzenia, aby zwiększyć opór, co sprawi, że trudniej będzie ci robić wdechy i wydechy. Z czasem wzmocni to twoje płuca, poprawiając oddychanie.

Aparatura mierzy objętość i siłę oddechu, a potem przesyła dane do wirtualnego trenera oddechu na smartfonie. Dane treningowe są zapisywane, dzięki czemu możesz śledzić swoje postępy w czasie.

Producent uważa, że praktyka ta nie tylko pomoże poprawić wyniki sportowe poprzez zwiększenie siły mięśni i wydolności beztlenowej, ale także złagodzić stres i niektóre choroby związane z płucami.

Airofit Breathing Trainer kosztuje 279 euro.

Czy trening mięśni oddechowych jest efektywny?

Większość badań potwierdza, że trening mięśni oddechowych poprawia oddychanie u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Andersen i jego zespół w swoim pilotażowym badaniu stwierdzili, że 5-10 minutowy trening trzy razy dziennie z prostym urządzeniem do ćwiczenia mięśni oddechowych jest wystarczający do poprawy oddychania u tych pacjentów.

W 1976 r. Leith i Bradley pracowali z trzema grupami zdrowych osób i doszli do wniosku, że siła i wytrzymałość mięśni oddechowych może być zwiększona przez odpowiedni trening mięśni oddechowych. Stwierdzono, że zmęczenie mięśni oddechowych może być czynnikiem ograniczającym wysiłek fizyczny i że w związku z tym ćwiczenia wzmacniające mięśnie oddechowe podniosą limit wysiłku fizycznego.

W 1980 r. Richard Pardy badał wydolność wysiłkową u pacjentów z przewlekłym ograniczeniem przepływu powietrza i doszedł do wniosku, że chociaż wytrzymałość mięśni wdechowych zwiększa się poprzez trening mięśni wdechowych, to wydolność wysiłkowa poprawia się tylko u pacjentów, którzy wykazują zmęczenie mięśni wdechowych podczas ćwiczeń.

W 1984 r. badanie Chen Hsiun-ing wykazało, że 4 tygodnie treningu wytrzymałości mięśni wdechowych u pacjentów z POChP nie zmieniło funkcji płuc ani wydolności wysiłkowej, a badanie Madsen i wsp. z 1985 r. stwierdziło nawet, że wydolność wysiłkowa po 6 tygodniach treningu mięśni wdechowych zmniejszyła się o około 8-10%.

Rozwój nowych urządzeń do treningu oddechowego doprowadził do nowych badań. Michael B. Zack w niepublikowanym badaniu stwierdził, że trening mięśni oddechowych, wykorzystujący wdechowe i wydechowe obciążenie oporowe u normalnie ćwiczących osób, skutkuje poprawą siły mięśni oddechowych i wydajności ćwiczeń.