Za 32 dni ma szansę zakończyć się sukcesem zbiórka 10 tysięcy złotych, które są niezbędne, aby przygotować pierwsze w Polsce tłumaczenie internetowego kursu matematyki dla osób głuchych, których w kraju jest ponad 460 tysięcy.
Akademia Khana to edukacyjna organizacja non-profit założona w roku 2006. Jej głównym mottem jest „zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie”. W ramach swojej działalności akademia przygotowała już ponad 4000 zajęć w postaci filmów zamieszczonych na YouTube. Poruszają one zagadnienia z m.in. matematyki, historii, fizyki, chemii, biologii, ekonomii i informatyki.
Materiały te dostępne są w kilku językach, w tym języku polskim. Firma Migam.pl postanowiła, rozpocząć starania o przetłumaczenia kursów także na polski język migowy (PJM). Projekt powstaje przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem Prof. Lecha Mankiewicza. Dzięki wsparciu społeczności – pierwszy krok w tym kierunku ma szansę stać się faktem.
Kilka dni temu na serwisie crowdfundingowym „BeesFund“ uruchomiona została publiczna zbiórka 10 tysięcy złotych niezbędnych do rozpoczęcia prac nad tłumaczeniem zajęć z matematyki.
Uważam, że w Polsce stosuje się złe metody nauczania w szkołach dla głuchych. Są nauczyciele, którzy tylko mówią i niesłyszące dzieciaki ich nie rozumieją. Jedni uczniowie radzą sobie lepiej, inni gorzej. Zależy to od bardzo wielu czynników. Nie uczy się ich języka polskiego tak jak np. cudzoziemców, a to błąd. Chciałbym, żeby była stosowana metoda dwujęzyczna, jak np. w Szwecji (czyli język migowy nauczany jest jako język pierwszy, a język narodowy – jako drugi, obcy). – uznaliśmy, że przetłumaczenia Akademii Khana na polski język migowy to ważny krok, aby osoby głuche coraz mniej były wykluczane ze społecznego życia. – Przemysław Kuśmierek, Migam.pl
Na zbiórce crowdfundingowej, która rozpoczęła się 27 czerwca 2014 uzbierano już 7 785 złotych z potrzebnych 10 tysięcy. Poza internautami zbiórkę wsparła właśnie biuro rachunkowe BanFi Group, które przeznaczyło na ten cel 4 tysiące złotych. Jeżeli cel zostanie przekroczony – powstanie po prostu więcej filmów.
Matematyka jest nam bardzo bliska, bo jako biuro rachunkowe stykamy się z nią codziennie. Wierzymy, że każdy powinien mieć dostęp do choćby podstaw matematyki stąd też nasze zaangażowanie w tą świetną zbiórkę. – Radosław Cielicki, BanFi Group
Do zebrania zostało jeszcze tylko 2 215 złotych, dlatego wierzymy, że kurs z matematyki osiągnie swój cel. Po cichu liczymy także, że uda nam się zebrać więcej i tym samym, automatycznie rozpocząć zbiórkę na kolejny przedmiot do przetłumaczenia – dodaje Kuśmierek.
Do zbiórki dorzucić się może każdy. Wirtualne cegiełki zaczynają się już od 10 złotych. Więcej informacji na stronie: http://www.beesfund.com