Raport analizuje wszystkie inwestycje polskich funduszy VC i inwestycje zagranicznych funduszy w polskie startupy – zarejestrowane przez Pitchbook – w okresie między listopadem 2017 a październikiem 2018 r. Powstał on dzięki współpracy funduszu Alfabeat i platformy Pitchbook.
Polskie fundusze wychodzą poza lokalny rynek
Polskie fundusze skupiają się głównie na inwestycjach lokalnych. Zauważalny jest jednak trend wskazujący na coraz większe zainteresowanie zagranicznymi startupami.
W analizowanym okresie dokonano 49 inwestycji, z czego aż 21 dotyczyło podmiotów zagranicznych.
Polskie fundusze za granicą najchętniej współpracują z pomysłodawcami z dojrzałych rynków – amerykańskiego (9 inwestycji) i brytyjskiego (4 inwestycje). Na trzecim miejscu znalazła się Portugalia (2 inwestycje). Polacy weszli również we współpracę ze spółkami z Austrii, Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Łotwy, Chin i Ukrainy. W ciągu 12 analizowanych miesięcy fundusze skupiły się głównie na finansowaniu projektów w fazie early stage (aż 32 z 49).
źródło obrazu: Raport What’s beyond Poland
Międzynarodowe alianse
Liczba inwestycji w amerykańskie i brytyjskie podmioty to łącznie 27 proc. wszystkich transakcji. Należy jednak zauważyć, że stanowią one aż 69 proc. wartości wszystkich tego typu przedsięwzięć, w których udział wzięły polskie fundusze. Przykładem takiej współpracy może być koinwestycja Alfabeat i WeWork w brytyjski startup Andiamo, który rozwija platformę do projektowania ortez 3D dla dzieci. Została ona sklasyfikowana na dziewiątym miejscu pod względem wartości.
– Polskie koinwestycje za granicą to przyszłościowy kierunek rozwoju polskich funduszy VC. Prowadzą one do zwiększenia wartości inwestycji – a co najważniejsze – budują trwałe relacje w globalnym ekosystemie VC – czytamy w raporcie.
Polskie fundusze skupione na B2B Software
Aż jedna czwarta inwestycji skupiona była na spółkach rozwijających oprogramowanie wspierające biznes (B2B software). Średnia wartość rundy w tej kategorii to 1,29 mln euro. Jak zauważają autorzy raportu – odwołując się do danych Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego – specjalizacja w tym zakresie wynika prawdopodobnie z faktu, że jest to najpopularniejszy sektor (enterprise software) inwestycji na starym kontynencie.
Kto inwestuje w Polsce?
Polska wciąż pozostaje rynkiem wschodzącym dla międzynarodowego ekosystemu VC. W badanym okresie zagraniczne fundusze dokonały 14 inwestycji w podmioty mające siedzibę w Polsce. Przykładem może być Packhelp, platforma umożliwiająca zaprojektowanie opakowania dla własnych potrzeb. W spółkę zainwestowały między innymi fundusze z trzech krajów – Wielkiej Brytanii, Grecji i Austrii. Wartość inwestycji to 2 mln euro.
Można zauważyć, że podobnie jak w przypadku koinwestycji polskich funduszy za granicą, tak również w tym przypadku najczęściej dochodzi do współpracy z podmiotami z krajów anglojęzycznych – USA (4 inwestycje) i Wielką Brytanią (4 inwestycje). Rozwiązania polskich startupów zostały sfinansowane również przez fundusze z Austrii, Bermudów, Czech, Grecji, Włoch, Holandii i Portugalii.
źródło obrazu: Raport What’s beyond Poland
– Sukces rumuńskiego UiPath, jednego z pierwszych jednorożców w tej części Europy, miał wielki wpływ na zainteresowanie naszym regionem przez zagraniczne fundusze VC. Im więcej startupów uzyska miano jednorożca, tym więcej będzie inwestycji. Taki rozwój jest możliwy tylko dzięki silnym relacjom na poziomie globalnym. Polskie fundusze i startupy powinny skupić się na rozwoju międzynarodowych kontaktów – czytamy w raporcie.
Trend inwestycyjny
Istotnym elementem działalności funduszy jest ich obecność w bazach transakcji inwestycyjnych, takich jak Pitchbook. Dane prezentowane w powyższym raporcie nie uwzględniają wszystkich transakcji. Informacje o nich są umieszczane na platformie w oparciu o zgłoszenie inwestora lub startupu. Dlatego tak ważne jest, by polskie fundusze dbały o swoją obecność w bazach, tak jak robią to VC z Europy Zachodniej. Pozwoliłoby to przedstawić pełną aktywność rynku inwestycyjnego. Dzięki temu zarówno polskim funduszom, jak i startupom byłoby łatwiej doprowadzić do międzynarodowych przedsięwzięć.
– Przedstawione w raporcie dane są jednak dowodem na trend inwestycyjny, świadczący o tym, że doświadczone fundusze wychodzą coraz mocniej za granicę i szukają międzynarodowych inwestycji i kontaktów. Stworzyliśmy raport What’s beyond Poland, ponieważ zależy nam na budowaniu globalnych relacji, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku VC i większego wsparcia startupów – mówi Jan Wyrwiński – partner zarządzający funduszu Alfabeat.
Pełny raport What’s beyond Poland można pobrać za darmo na stronie beyondpoland.alfabeat.com.
Metodologia: raport został przygotowany na bazie danych uzyskanych z serwisu Pitchbook. Pierwsza część raportu zawiera informacje o rundach inwestycyjnych, w których polskie fundusze były inwestorami lub koinwestorami. Polskie fundusze są definiowane jako te, które mają siedzibę w Polsce. Druga część raportu zawiera informację o rundach inwestycyjnych polskich startupów, w które zainwestowały zagraniczne fundusze. Polskie startupy definiowane są jako te, które posiadają siedzibę w Polsce. Średnie kwoty inwestycji odnoszą się tylko do tych inwestycji, w których kwoty te były podane. Raport został przygotowany na podstawie danych za okres od 1 listopada 2017 roku do 31 października 2018 roku.