Allegro potwierdza plany wejścia na giełdę. Firma chce pozyskać miliard złotych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Allegro potwierdza plany wejścia na giełdę. Firma chce pozyskać miliard złotych

Udostępnij:

Allegro oficjalnie potwierdziło gotowość do debiutu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma planuje pozyskać z emisji nawet miliard złotych. Według specjalistów może to być największy debiut w historii GPW.
– Z przyjemnością informuję o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro to wyjątkowa historia sukcesu ukształtowana na przestrzeni 20 lat, od lokalnego startupu do europejskiego mistrza e-commerce – powiedział cytowany w komunikacie firmy prezes Allegro Francois Nuyts.

Na początku zeszłego miesiąca informowaliśmy o tym, że Allegro szykuje się do giełdowego debiutu. Jednak wtedy nie były to potwierdzone informacje, a jedynie nieoficjalne doniesienia medialne. Dziś natomiast firma oficjalnie potwierdziła, że planuje wejść na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. 

– Jesteśmy przekonani, że polska giełda ma wystarczająco duży potencjał. Jednocześnie, ofertę naszych akcji będziemy kierować zarówno do inwestorów krajowych, jak i zagranicznych – powiedział Nuyts w rozmowie z serwisem biznes.gazetaprawna.pl, zapytany o to, dlaczego Allegro wybrało właśnie warszawską giełdę

Firma zapowiedziała również, że wszyscy jej pracownicy mają zostać współwłaścicielami Allegro. Każdy z nich ma otrzymać akcje o wartości 10 tys. złotych. Uprawnienia do tych akcji będą uruchomione po roku od wejścia na giełdę. 

Allegro nie podało jeszcze daty swojego debiutu. Jednak według spekulacji medialnych ma to być wrzesień (według Reuters) lub październik (według PAP).

Więcej ofert i nowi sprzedawcy

Jak podaje serwis cyfrowa.rp.pl spółka poinformowała, że tylko w 2019 roku na platformie zarejestrowało się 12,3 mln użytkowników, którzy w 2019 roku wygenerowali sprzedaż o wartości 22,8 mld złotych oraz 28,4 mld zł w pierwszej połowie 2020 roku. Tym samym Allegro stało się największym graczem e-commerce w Polsce. 

Jak czytamy w komunikacie firmy każdego miesiąca platformę odwiedza 20 milionów użytkowników, którzy czerwcu tego roku mogli wybierać spośród 164 milionów ofert: o 21% więcej niż na koniec 2019 roku. W pierwszym półroczu 2020 roku na Allegro co minutę pojawia się średnio ponad 100 nowych ofert, a liczba firm sprzedających na platformie wzrosła o 14% do 117 tysięcy.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem