Allegro wchodzi na giełdę 12 października. Wartość firmy została wyceniona na 44 mld złotych

Dodane: 30.09.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Allegro ustaliło datę swojego debiutu na giełdzie (12 października) i cenę akcji, która wynosi 43 złote za sztukę. Firma został wyceniona na 44 mld złotych. Cała oferta będzie warta 10,6 mld złotych. Po debiucie Allegro będzie najwyżej wycenianą polską spółką, notowaną na głównym parkiecie, a specjaliści oceniają, że firma ma szansę znaleźć się w indeksie WIG20 już w pierwszych dniach po debiucie. 
Do tej pory najwyżej wycenianą polską spółką na giełdzie był CD Projekt, którego wartość szacuje się na ponad 41 mld złotych. Allegro z wyceną 44 mld złotych zaraz po debiucie wskoczy na pierwsze miejsce. Dla porównania zaraz za gamingowym gigantem znajduje się PGNiG (28,72 mld złotych), PKO BP (26,24 mld złotych), KGHM (24,29 mld złotych) – dane z dnia 28 września.

– To kolejne ważne wydarzenie w procesie wejścia Allegro na giełdę. Podczas spotkań z wieloma potencjalnymi inwestorami otrzymaliśmy od nich niezwykle pozytywne opinie. W ciągu 20 lat ciągłego wzrostu i nieustannych innowacji, przekształciliśmy się z lokalnego startupu w gracza e-commerce europejskiego formatu. Osiągnęliśmy to dzięki skoncentrowaniu się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń użytkownikom naszej platformy, by uczynić Allegro najlepszym możliwym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia biznesu – powiedział, cytowany przez serwis wirtualnemedia.pl François Nuyts, prezes Allegro.

Allegro w WIG20

Według Izabeli Olszewskiej, członka zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Allegro ma duże szanse na to, by w pierwszych dniach od debiutu znaleźć się w indeksie WIG20. Może się to wydarzyć pod warunkiem, że spółka w pierwszym dniu notowań osiągnie minimum 5 proc. wartości wskazanego indeksu z tego dnia. Według specjalistki w przypadku Allegro jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. 

O gotowości Allegro do debiutu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pisaliśmy w połowie września. Firma zapowiadała wtedy, że chce pozyskać z emisji nawet miliard złotych. natomiast specjaliści mówili o największym debiucie w historii GPW. Firma zapowiedziała również, że wszyscy jej pracownicy zostaną współwłaścicielami Allegro. Każdy z nich ma otrzymać akcje o wartości 10 tys. złotych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem