Alternatywa dla Ubera i Airbnb. Debata wokół raportu o CoopTech

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Alternatywa dla Ubera i Airbnb. Debata wokół raportu o CoopTech

Udostępnij:

Przeciwko niechcianym konsekwencjom cyfrowej gospodarki staje nowa grupa przedsiębiorców technologicznych. Platformowe kooperatywy to inny model biznesowy i inna filozofia działania. Czym jest CoopTech?

Niechęć do działania największych startupów, często szczycących się mianem „gospodarki współdzielenia”, nie jest bez powodu. Protesty taksówkarzy zwróciły uwagę na dumping cenowy i nieuczciwą konkurencję platform przewozowych, a miasta na całym świecie ograniczają krótkoterminowy wynajem przez znaczne pogorszenie rynku mieszkaniowego. Mimo poprawy sytuacji gospodarczej, dla wielu pracowników prekarne warunki pracy wciąż pogłębiają się. Nawet e-hulajnogi wzbudzają irytację nagłym wtargnięciem na chodniki polskich miast.

Apele społeczne i aktywność związków zawodowych znajdują odpowiedź w pierwszych krokach regulacyjnych. Jednocześnie widać inny trend w obrębie przedsiębiorczości technologicznej, odnoszący już sukcesy w europejskim środowisku startupowym. Platformowe kooperatywy (nazywane CoopTechem) to innowacje zarówno w sferze technologicznej, jak i społecznej. Ich model organizacyjny inspirowany jest tradycją spółdzielczą.

Odrodzony model biznesowy

Fairmondo oferuje ponad 2 mln produktów w Niemczech, stając do rywalizacji z eBayem i Amazonem. Swoją siłę Fairmondo czerpie z demokratycznej kontroli właścicielskiej ze strony 2 tys. właścicieli sklepów e-commerce. Dzięki Resonate, łączącej blockchain z muzyką, artyści zarabiają większe tantiemy, a na rozwój serwisu bezpośredni wpływ mają słuchacze – i pracownicy startupu.

W Europie już teraz rozkwitają CoopTechy o globalnym zasięgu, a szacunki Instratu wskazują na rynek o potencjale inwestycyjnym w wysokości nawet 1,3 mld euro. Nic w tym dziwnego, ponieważ siła spółdzielni jest dobrze znana na kontynencie. Największe z nich – jak Rewe, Credit Agricole czy grupa Monragon – należą do grona liderów w tradycyjnych sektorach.

Również Polska może zyskać na rewolucji solidarnego rozwoju. Dla przedsiębiorców technologicznych to unikalna szansa na rywalizację dzięki sile społeczności i graniu fair. Jak uruchomić silnik CoopTech?

Debata

Zainteresowani nowym trendem dowiedzą się więcej w czwartek 21 listopada. O godz. 15:00 w Centralnym Domu Technologii odbędzie się prezentacja raportu #CoopTech: Platformowy kooperatyzm jako silnik solidarnego rozwoju przygotowanego przez Instrat oraz debata nad społeczną odpowiedzialnością technologii. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez MamStartup.